Irak ve Ürdün elektrik ve petrol projeleri üzerine çalışıyor

Irak ve Ürdün elektrik ve petrol projeleri üzerine çalışıyor

Perşembe, 25 Haziran, 2020 - 13:15
Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi dün Bağdat’ta düzenlenen toplantı sırasında (AP)
Bağdat / Şarku’l Avsat

Irak ve Ürdün, ekonomik ve ticari işbirliği alanlarının geliştirilmesi, Irak petrolünün Ürdün toprakları üzerinden Dünya pazarlarına ihraç edilmesi için boru hattı döşenmesi ve Irak'a elektrik sağlamak için bir ağ hazırlanması konularını görüştü.

Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi, Iraklı mevkidaşı  Fuad Hüseyin ile dün Bağdat’ta yaptığı görüşmede, DEAŞ terör örgütü ile mücadele konusunda işbirliği yapacaklarını söyledi.

Fuad Hüseyin görüşmelerin ardından Safedi le yaptığı basın toplantısı sırasında yaptığı açıklamada, Ürdünlü mevkidaşının iki ülke arasındaki ikili ilişkilerin geliştirilmesiyle mutabakat anlaşmasının imzalandığı Irak ziyaretinde, koordinasyon, ortak çalışma ve DEAŞ ile mücadele için bilgi alışverişinde bulunulduğunu söyledi.

Görüşmelerde Ürdün’ün koronavirüsle mücadele krizini yönetme deneyimini de paylaştığı söyleyen Hüseyin, elektrik enerji projesi uygulaması, ham petrol ve ticari ilişkileri geliştirme yöntemlerinin ele alındığını kaydetti.

Ürdünlü Bakan açıklamasında, Irak ziyaretinin, iki ülke arasında koronavirüs, terörle mücadele ve Irak'ı yeniden inşa etme konusunda yapılan dayanışma çabaları çerçevesinde gerçekleştiğini söyledi. Ürdün’ün elektrik ara bağlantısı ve Irak'ın elektrik enerjisi ile donatılması alanında daha fazla işbirliği için sabırsızlandığını aktaran Safedi, ülkesi üzerinde Irak ham petrolünün uluslararası pazarlara taşınması için ortak bir sanayi kentinin kurulacağını ve boru hattının genişletileceğini söyledi.

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazimi, Irak-Ürdün arasındaki ekonomik işbirliğinin ve ortak endişe konularının önemini vurguladı. Başbakan  dün Ürdün Dışişleri Bakanı ile yaptığı görüşmede, İki ülkenin karşılaştığı zorluklar özellikle de korona salgını ve diğer ikili stratejik dosyalarla mücadele alanında işbirliğine tanık olunacağını söyledi.

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih de Ürdün ile tarihi ve kültürel bağları güçlendirmenin önemini vurguladı. Salih dün Ürdünlü Bakan ile yaptığı görüşmede, Irak’ın Ürdün ile ortak çıkarlar alanında işbirliği düzeyini yükselterek gelişmiş ilişkiler kurma arzusunu dile getirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya