Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sudan: Nahda Barajı’nı anlaşma olmadan doldurmak milyonlarca canı riske atabilir

Sudan: Nahda Barajı’nı anlaşma olmadan doldurmak milyonlarca canı riske atabilir

Perşembe, 25 Haziran, 2020 - 17:15
Nahda Barajı’nın inşası çalışmaları (AFP)
Hartum/Şarku’l Avsat

Sudan hükümeti, Nahda Barajı’nın Mısır, Sudan ve Etiyopya arasında bir anlaşmaya varılmadan doldurulmasının, Sudan Roseires Barajı'nın operasyonu üzerindeki etkisi nedeniyle milyonlarca insanın hayatını tehlikeye atabileceği konusunda uyarısında bulundu.

Sudan Sulama Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Roseires Barajı'nın operasyon güvenliğini tehlikeye atan bir girişimden önce Nahda Barajı rezervuarını doldurmaya başlamanın milyonlarca insanın hayatını riske atabileceği belirtildi.

2011 yılında inşa edilmeye başlanılan Nahda Barajı, bitmesi halinde Afrika’nın en büyük hidroelektrik barajı olacak.

Nahda Barajı, Sudan sınırından yaklaşık on beş kilometre uzakta olup, 1963 yılında kurulan en büyük barajı olan Roseires Barajı'ndan yaklaşık yüz kilometre uzaklıktadır.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, Sudan, Etiyopya ve Mısır liderlerinin baraj konusundaki önemli sorunları çözme taahhüdünü yerine getirmesi gerektiği vurgulandı.


Editörün Seçimi

Multimedya