Dünya Sağlık Örgütü: Koronavirüs salgını dünya genelinde kötüye gidiyor

Dünya Sağlık Örgütü: Koronavirüs salgını dünya genelinde kötüye gidiyor

Cuma, 26 Haziran, 2020 - 10:00
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus (Reuters)
Brüksel/Şarku’l Avsat

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus Perşembe günü yaptığı açıklamada, koranavirüs salgınının Avrupa’da yok olurken dünya genelinde kötüleştiğini belirtti.

Ghebreyesus gelecek hafta vaka sayılarının 10 milyona ulaşacağının ve ölü sayılarının 500 bine yükseleceğinin altını çizdi.

Avrupa Parlamentosu Sağlık Komitesi üyeleriyle bir konferans görüşmesinde açıklamalarda bulunan WHO Direktörü, “Salgın sona erdiğinde, dünya salgından önceki haline dönmemeli aksine çevre dostu ve iklim değişikliğinin üstesinden gelinmesine yardımcı olan yeni bir durum oluşturulmalıdır” ifadelerini kullandı.

Perşembe günü ABD'de özellikle de ülkenin güneyinde endişe verici bir şekilde vaka sayları artarken, tekrar bazı kısıtlamaların hayata geçirilmesine neden oldu.

WHO Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge Perşembe günü erken saatlerde Kopenhag'dan yaptığı bir video konferans sırasında geçtiğimiz hafta, Avrupa bir aydan bu yana ilk kez vaka sayılarında artışa tanık olunduğunu ve geçen iki hafta boyunca 30 ülkede kümülatif vaka sayılarında artış yaşandığını duyurdu.

Kluge bu ülkelerden 11’inde durumun kontrol altına alınmadığı takdirde salgının tekrar hızlanabileceğini ve Avrupa’da sağlık sistemlerinin enerjisinin tekrar tükenmesine sebep olabileceğini sözlerine ekledi.

WHO’ya göre, Avrupa kıtası günlük olarak yaklaşık 20 bin vaka ve 700 den fazla ölüm kaydediyor.


Editörün Seçimi

Multimedya