Trump ‘Siyahların Hayatı Önemlidir’ hareketinden bir ismi vatana ihanetle suçladı

Trump ‘Siyahların Hayatı Önemlidir’ hareketinden bir ismi vatana ihanetle suçladı

Cuma, 26 Haziran, 2020 - 09:30
ABD Başkanı Donald Trump (EPA)
Washington/Şarku'l Avsat

ABD Başkanı Donald Trump, Afrika kökenli Amerikalı bir aktivisti “vatana ihanet” ile suçladı.

Trump’ın bu yorumu, “Siyahların Hayatı Önemlidir” hareketinin lideri Hawk Newsome’un Fox News ile yaptığı röportajda ayaklanmalarla ilgili bir soruya verdiği yanıtın ardından geldi.

Newsome, son zamanlarda yapılan gösterilerin polis reformu ve güçlerini kötüye kullandıkları bildirilen bazı polis memurlarının tutuklanması ile ilgili olarak samimi bir siyasi tartışmaya neden olduğunu belirterek, ayaklanmanın kınanmasını reddetti.

Newsome, “Eğer bu ülke istediğimizi vermezse, bu düzeni düşürür ve değiştiririz, mecazi veya tam anlamında konuşuyor olabilirim, bu yoruma dayalı bir konudur” şeklinde konuştu.

Buna karşılık olarak Trump Twitter hesabı üzerinden, "Bu vatana ihanet, tahrik ve isyandır" ifadelerini kullandı. Diğer bir paylaşımında ise olayın “yasalar ve düzenle” ilgili olduğunu belirten Trump’ın bu ifadeleri, son birkaç haftadır sık sık kullandığı bir cümle.

Demokrat Parti milletvekilleri Senato’da Cumhuriyetçi Parti milletvekillerinin polis reformu ile ilgili hazırladığı kanun tasarısını “çok zayıf” olduğunu iddia ederek itiraz etti.

Bazı yetkililer, iki taraf arasındaki anlaşmazlıklar ışığında Kasım ayında yapılması planlanan başkanlık seçimleri tarihinin yaklaşması ile “Kongre” yolu ile herhangi bir reformun kabul edilmesinin pek mümkün olmadığını ifade etti.


Editörün Seçimi

Multimedya