Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Trump tarihi heykelleri yıkan göstericileri terörist olarak nitelendirdi

Trump tarihi heykelleri yıkan göstericileri terörist olarak nitelendirdi

Cuma, 26 Haziran, 2020 - 12:15
ABD Başkanı Donald Trump (AP)

ABD Başkanı Donald Trump dün Washington’daki tarihi heykelleri devirmek isteyen göstericileri ‘terörist’ olarak nitelendirirken, cezalandırmakla tehdit etti.

Trump, Fox New’e yaptığı açıklamada, “Her gece daha sert daha sert olacağız. Bir diğer aşamada ceza olacak. Bu insanlar sabotajcı, aynı zamanda provokatör ve bir derece terörist” dedi.

Son birkaç hafta içerisinde ABD’deki göstericiler ülkenin farklı bölgelerinde heykelleri ırkçı olduğu gerekçesiyle devirdi. Tüm bu gelişmeler geçtiğimiz ay polis şiddetine maruz kalarak hayatını kaybeden siyahi George Floyd’un ölümün ardından yaşandı.

AFP’nin haberine göre,  geçtiğimiz Çarşamba günü ABD hükümeti Washington’daki heykellerin korunması için 400 Ulusal Muhafız personeline ödeme yaptı.

Daily Mail’in haberine göre, Başkan Trump’ın oğlu sökülen heykellerin yerine babasının heykelinin dikilmesi çağrısında bulundu.

Trump’ın oğlu halka açık yerlerde bulunan heykellerin sökülmesi tartışmalarına katılarak Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Heykellerimizi korumak ister misiniz? Yeni ve daha güçlü Başkan Donald Trump’ın heykelini protestocuların isyanlar sırasında söktüğü herhangi bir heykelle değiştirmek için harekete geçelim” ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya