Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Lübnan Cumhurbaşkanı Avn: Birinci meselemiz gıda yeterliliği ve halkın güvenliğini sağlamaktır

Lübnan Cumhurbaşkanı Avn: Birinci meselemiz gıda yeterliliği ve halkın güvenliğini sağlamaktır

Cuma, 26 Haziran, 2020 - 17:15
Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn (AFP)
Beyrut/Şarku’l Avsat

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, ülkesinin gıda konusunda kendi ayakları üzerinde durmasının ve halkın güvenliğini sağlamanın öncelikli meseleleri olduğunu söyledi.

Avn’ın açıklaması, ülkede yerel para biriminin her geçen gün değer kaybettiği, yaşam şartlarının zorlaştığı, halk protestoların sürdüğü ve bazı bölgelerde yolların trafiğe kapatıldığı bir ortamda geldi.

Avn, başkent Beyrut'taki Baabda Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Katolik Kilisesi'ne bağlı hayır kurumu olan Caritas’tan bir heyet kabul etti.

Lübnan Cumhurbaşkanı, görüşme sırasında yaptığı konuşmada, “Mevcut durum, yoksulluk oranını artırdı ve Lübnanlıların belini büktü. Şu an birinci meselemiz, gıda yeterliliğini ve halkın güvenliğini sağlamaktır” dedi.

Avn, “Başlangıçta yapılan gösteriler, yönetim karşısında halkın ihtiyaçlarını dillendiren demokratik bir eylemdi. Ancak daha sonraları bu gösterilere vatana yabancı, Lübnan’ın sakin mizacından bihaber, kargaşaya yol açan, terörizm konusunda uzman ekiplerin imajını çizen unsurlar girdi” diye konuştu.

Avn, açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Çalışmalarımız, Lübnan’daki tüm hayırseverlerin yaptıklarıyla tamamlanıyor. Özellikle onurlu yaşamın temellerinin güçlendirilmesine destek veren, işine devam ederek ekmek parasını yiyebilmesi için insanlara arka çıkan yardım çevrelerini kastediyorum. Bu görevi yerine getirmemiz gerekiyor. Bunu, artık çok sınırlı hale gelen devlet kapasitesi çerçevesinde yapacağız.”

Hükümet, her yıl 2 milyar dolar olmak üzere 5 yılda toplam 10 milyar dolar kredi için Uluslararası Para Fonu ile müzakerelere başlandığını açıklamıştı.

Yerel para birimi Lübnan lirası, Merkez Bankası kuru sabit tutsa da her geçen gün değer kaybediyor. Resmi kura göre 1 ABD doları 1500 Lübnan lirası olmasına rağmen karaborsada dolar 6 bin Lübnan lirasının üzerinde işlem görüyor.


Editörün Seçimi

Multimedya