Suudi Arabistan: Bir tokalaşma, 18 kişinin koronavirüse yakalanmasına ve bir babanın hayatını kaybetmesine neden oldu

Suudi Arabistan: Bir tokalaşma, 18 kişinin koronavirüse yakalanmasına ve bir babanın hayatını kaybetmesine neden oldu

Başkent’in camileri cemaatle namaz kılınmaya ara verilmesinin ardından ilk cuma namazına tanıklık ediyor
Cumartesi, 27 Haziran, 2020 - 09:15
Başkent’in camileri cemaatle namaz kılınmaya ara verilmesinin ardından ilk cuma namazına tanıklık ediyor (SPA)
Riyad-Mekke/Şarku’l Avsat

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı tarafından bildirilen bir vakanın hikayesine göre, başka bir şehirden evine dönen bir Suudi vatandaşın el sıkışıp ihtiyati tedbirlere uymaması, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının babasına ve ailesinin 16 üyesine bulaşmasına sebep oldu. Kalp hastası olan vakanın babası ise hayatını kaybetti.

Bakanlık Cuma günü yaptığı açıklamada, 3 bin 938 yeni koronavirüs vakasının kaydedilmesi ile Krallığın farklı bölgelerinde şimdiye kadar kaydedilen toplam vaka sayısının 174 bin 577’ye yükseldiğini, vakalardan 52 bin 632’sinin aktif vaka olduğunu, iki bin 273 kişinin durumunun kritik olduğunu ve diğerlerinin durumunun ise iyi olduğunu duyurdu.

Bakanlık, vakaların yüzde 34’ünün kadın, yüzde 66’sının ise erkek olduğunu ve kaydedilen vakalarda yaşlıların oranının yüzde 4, çocukların yüzde 10 ve yetişkinlerin yüzde 86 olduğunu duyurdu. Bakanlık ayrıca Dammam’ın 346 vaka ile ilk sırada olduğunu duyurarak bu şehri sırayla 332 vaka ile Hufuf’un, 294 vaka ile Mubarraz’ın, 274 vaka ile Hamis Muşayt’ın, 243 vaka ile Cidde’nin, 237 vaka ile Katif’in ve 217 vaka ile Riyad’ın takip ettiğini belirtti. Diğer vakalar ise Krallığın farklı şehirlerinde görüldü.

2 bin 259 vakanın daha iyileşmesi ile Kovid-19’dan iyileşen vaka sayısı 120 bin 471’e yükseldi.

Bakanlık 49 kişinin daha hayatını kaybetmesi ile toplam ölü sayısının bin 474’e yükseldiğini kaydetti. Diğer taraftan virüsün tespit edilmesi için yapılan test sayısı 1 milyon 518 bin 220’a ulaştı.

Koronavirüs (Kovid-19) salgınının yayılmasını engellemek ve buna karşı mücadele etmek için ihtiyati tedbirlerin uygulanmasına yönelik yoğun çabaların ortasında başkentteki camiler ve bazı mescitlerde cuma namazları ve cemaatle kılınan namazların askıya alınma kararının kaldırılmasının ardından dün ilk kez cuma namazı kılındı.

Sağlık Bakanlığı herkesin ellerini su ve sabunla yıkamaya özen göstermesi gerektiği konusunda çağrıda bulunurken, bu yönetimin koronavirüse karşı korunmanın en önemli yollarından biri olduğu ifade edildi. Bakanlık kapalı bir yerde tek başına olan kişiler istisna olmak kaydıyla herkesin evden dışarı çıktığında burnunu ve ağzını kapatacak şekilde ister kumaş isterse de cerrahi olsun maske takması gerektiğini vurguladı.

Bakanlık semptomları olan veya hasta olup olmadığına dair değerlendirme yapmak isteyen herkesin “Mawid” uygulamasında yer alan öz değerlendirme hizmetini kullanmasına, virüsün semptomlarını hissedenlere hizmet etmek için hazırlanan ve sayıları 237’yi bulan “Tatmin Etme Kliniklerini” ziyaret etmesine veya danışmak ve soru sormak isteyenlerin günün her saatinde erişime açık olan 937 nolu çağrı merkezini aramalarına yönelik önerisini yineledi. Aynı zamanda bakanlık vatandaşların 920005937 numaralı telefon hattı ile WhatsApp uygulaması aracılığıyla interaktif hizmetlerden faydalanabileceğini, sağlık ve hizmetler konusunda bilgi edinebileceğini, gelişmelerden haberdar olabileceğini, birinci basamak hizmetleri, kan bağışlama merkezleri ve nasıl randevu alınacağına ilişkin bilgilere de ulaşabileceğini belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya