Irak güçlerinden ‘Katyuşa örgütlerine’ gece baskını

Irak güçlerinden ‘Katyuşa örgütlerine’ gece baskını

Cumartesi, 27 Haziran, 2020 - 08:00
Bağdat’ta Haşdi Şabi’ye ait bir afiş. (AP)
Bağdat/Fadıl en-Neşmi

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazimi’nin talimatıyla, başkent Bağdat’taki Yeşil Bölge’ye ve Irak ordusu ile Uluslararası Koalisyon güçlerinin bulunduğu karargahlara Katyuşa füzeleriyle saldırı gerçekleştirdikleri gerekçesiyle kontrolsüz silahlı örgütlere ‘gece baskını’ düzenlendi. Irak’ta ilk defa resmi düzeyde böyle bir adım atıldı.

Hükümetin attığı bu adım, Kazimi’nin ‘silahları devlet elinde toplama ve devletin iradesi dışında hareket eden silahlı gruplarla yüzleşme’ taahhüdü kapsamında değerlendirildi. Kazimi daha önce, ‘Katyuşa örgütlerini’ terörle mücadele kanunları çerçevesinde yargılamakla tehdit etmişti.

Gece baskını, Irak kamuoyunda büyük bir memnuniyetle karşılandı. Twitter kullanıcıları, ‘Örgütlere karşı Terörle Mücadele Kurumu’nun yanındayız’ etiketiyle operasyona destek verdi.

Terörle Mücadele Kurumu’na bağlı bir birim cuma günü gece yarısı düzenlediği operasyonla Yeşil Bölge’ye, Irak ordusu ile Uluslararası Koalisyon güçlerinin bulunduğu karargahlara ve ABD Büyükelçiliği’ne katyuşa füzeleriyle saldırı düzenleyen silahlı grup üyelerinden bazılarını tutuklamıştı.

Irak Operasyonlar Komutanlığı, operasyonun detaylarına ilişkin yayınladığı açıklamada istihbaratın, daha önce Yeşil Bölge’yi hedef alan ve birçok kez Bağdat Uluslararası Havalimanı’na dolaylı yollardan ateş açan kişiler hakkında hassas bilgiler sağladığını bildirdi.

Söz konu kişilerin Yeşil Bölge’deki hükümet binalarına yönelik yeni saldırı hazırlığı içinde olunduğuna dikkat çekilen açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Irak yargısının,  Terörle Mücadele Yasası uyarınca haklarında tutuklama kararı çıkardığı ateş açan grubun bulunduğu yer istihbarat tarafından tespit edildi. Terörle Mücadele Kurumu, hükümet binalarına yönelik terör saldırısının gerçekleşmesini önleme ve tutuklama görevini yerine getirmekle görevlendirildi. Kurum, 14 sanığı tutuklayarak görevini üstün bir uzmanlıkla yerine getirdi. Bu sanıklar, iki fırlatma rampasıyla suç eylemlerini gerçekleştiren grubun tamamını oluşturuyor.”

Açıklamada ayrıca sanıkların sorgulanması için İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Birimleri bünyesinde bir soruşturma kurulu oluşturulduğu belirtildi.

Silahlı gruplar, tutuklama operasyonunun ardından dün sabah saatlerinde 30 hükümet aracıyla Yeşil Bölge’ye yöneldi.

Irak Operasyonlar Komutanlığı’nın açıklamasının devamında şu ifadelere yer verildi:

“Terörle Mücadele Gücü binası tacize uğradı. Bu gruplar, devletin bir parçası olmayı reddediyor ve Silahlı Kuvvetler Komutanı'nın anayasal ve hukuki otoritesinin dışında kalmak için çabalıyor. Bu gibi davranışlar risk taşıyor ve devletin siyasi ve demokratik rejiminin güvenliğini tehlikeye atıyor. Irak halkının güvenliğini sağlamak için yolumuza kararlılıkla devam edeceğiz. Bu durumun değerlendirmesini ilgili kurum olan yargıya bırakıyoruz.”

İran destekli silahlı örgütlere bağlı ‘maaşlı trollerin’ sosyal medya üzerinde, ‘tutuklular serbest kaldı; Başbakan Kazimi, baskın için silahlı gruplardan özür diledi’ şeklinde iddiaları dolaşıma koymaları neticesinde söylentilerle kamuoyunda oluşturdukları soru işaretleri, Irak Operasyonlar Komutanlığı’nın açıklamasıyla tamamen giderildi.

Irak Operasyonlar Komutanlığı tarafından yapılan resmi açıklamada, Terörle Mücadele Kurumu’nun baskın düzenlediği grubun ismi belirtilmedi. Ancak gözlemciler ve hükümete yakın kaynaklar, operasyon yapılan grubun İran’ın Velayet-i Fakihi olarak kabul edilen Ali Hamaney’e biat eden Hizbullah Tugayları olduğu bilgisini verdiler.

Kaynaklar, güvenlik operasyonu kapsamında Bağdat’ın güneybatısındaki Devra Mahallesi yakınlarında, Elbuise bölgesinde grubun kullandığı merkeze baskın düzenlendiğini aktardı. Ayrıca bu operasyondan 3 gün önce de Hizbullah Tugayları’na bağlı 3 unsurun tutuklandığını ve bu kişilerin Bağdat’ta Meçhul Asker Anıtı yakınlarına düşen katyuşa füzelerini fırlattıklarını itiraf ettiğini bildirdiler.

Kaynakların aktardığına göre 3 unsurun tutuklandığı baskında İranlı bir uzmanın kontrolünde çalışan bir füze imalathanesine de el konuldu.

Hükümet ve hükümetin yanında duran gruplar, Terörle Mücadele Kurumu’nun düzenlediği baskının hedefinde Haşdi Şabi’ye bağlı düzenli birliklerin değil, yasa dışı eylemlerde bulunan unsurların olduğunu savunurken Hizbullah Tugayları ve ‘direniş ekseni’ne yakın çevreler, Haşdi Şabi’ye ve Terörle Mücadele Kurumu ile olan ilişkisine zarar verilmemesi gerektiğini vurguladılar.

İran’a yakın Asaib Ehlil Hak örgütü üyesi Naim el-Ubudi, Twitter hesabından dün paylaştığı mesajda şunları söyledi:

“Yer yerinden oynarken, Irak vatandaşı bugün, bir yanda Haşdi Şabi diğer yanda Terörle Mücadele Kurumu gibi çokça kurban veren iki kuruma güvenmeye devam ediyor. Allah göstermesin; ikisi arasında fitne ateşi yakmak kime fayda sağlayacak? İkisi çarpışacak olursa Irak ve Iraklılardan geriye ne kalır? Artık yetmedi mi?”

Irak’ın eski Başbakanı Nuri el-Maliki, Twitter hesabından sağduyu çağrısı yaparak sorunların dış müdahale ve kinden uzak bir şekilde, sorumluluk sahibi ulusal bir ruhla çözülmesi talebinde bulundu.

İran’a yakın Nuceba Hareketi Sözcüsü Nasr eş-Şammari de Haşdi Şabi’yi hedef alacak her türlü girişime ve tarafları iç fitneye sürüklemeye karşı uyardı.

Şammari, Twitter sayfasından şu mesajı paylaştı:

“Onları (Haşdi Şabi) hedef almaya ve bu zor salgın günlerinde tarafları iç fitneye sürüklemeye yönelik her türlü girişim kesinlikle sonuçları öngörülemeyen ve bu emri verenleri asla nereye sürükleyeceği belli olmayan başarısız bir girişim olacaktır.”


Editörün Seçimi

Multimedya