Iraklılar, artan koronavirüs vakaları konusunda endişeli

Iraklılar, artan koronavirüs vakaları konusunda endişeli

Cumartesi, 27 Haziran, 2020 - 08:45
Nasıriye’deki bir doktor korOnavirüs bulaştığından şüphenilen bir hastadan kan öreği alırken (AFP)
Bağdat/Fazıl en Neşmi

Irak Sağlık Bakanlığı verilerine göre, koronavirüs vaka sayısındaki artış sebebiyle Iraklıların çoğunda endişe ve korku hakim. Koronavirüs sebebiyle bin 500 kişinin hayatını kaybettiği Irak’taki toplam vaka sayısı 40 bini aştı.

Haşdi Şabii içerisinde yer alan Ali İmam Tugayları dün, son 24 saatte koronavirüs sebebiyle hayatını kaybedenlerin cesetlerini hazırlama ve defin işlemlerine hazır olduğunu duyurdu.

Bu bağlamda, Temsilciler Meclisi dün Ürdün’ün başkenti Amman’a koronavirüs tedavisi görmek için 20 milletvekilinin özel bir uçakla gönderildiği konusunu yalanladı. Temsilciler Meclisi medya bölümü tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Bazı sosyal medya sitelerinde koronavirüs tedavisi görmek için 20 milletvekilinin Parlamento tarafından özel bir uçakla Ürdün’e gönderildiği belirtildi” denilerek bu tarz söylentilerin gerçeği yansıtmadığı kaydedildi. Açıklamada, koronavirüs bulaşmış milletvekillerin kendi isteği ile yurt içinde ve yurt dışında tedavi edildiğini, Parlamento’nun bu sürece dahil olmadığı aktarıldı.

Açıklamada, virüs bulaşmış milletvekillerinin tam sayısı belirtilmezken, herhangi bir milletvekiline virüs bulaşmasının normal kabul edildiği, çünkü bu isimlerin de halkın bir parçası olduğu ve bölgelerindeki vatandaşlarını temsil ettiği bildirildi.

Dün yapılan bir açıklamada ise Temsilciler Meclisi Bakım ve Onarım Başkanı Mühendis Nebil Halil İsmail’in koronavirüse yakalanması sonucu hayatını kaybettiği belirtildi.

Gözlemciler, artan vaka ve ölüm sayılarının Irak vatandaşlarının tüm sağlık sektörünün virüsle yüzleşmesini sorgulamasına neden olduğunu, bazı doktorların ise Sağlık Bakanlığı tarafından vakaların tedavisinde kullanılan protokolleri uygulamakta şüphe oluşturduğunu söylüyor. Sağlık Bakanlığı, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından uygulanan ve dünyada birçok ülke tarafından hayata geçirilen tedavinin kullanıldığı konusunda doktorlardan savunma istedi. Bakanlık tarafından dün yapılan açıklamada, yetkililerin tedavi konusunda Rusya’daki yetkili makamlarla görüş alış verişinde bulunduğunu ve virüse iyi gelen herhangi bir ilacın prosedürlerinin onaylandıktan sonra tedavi aşamasına geçileceğini duyurdu.

Tedavi protokollerinin sorgulanmasına ek olarak, hastaların tedavi edilmesi için belirlenen çoğu hastanede birçok tıbbi malzemenin bulunmadığı endişesi var. Geçtiğimiz hafta Nasıriye’deki birçok hastanede oksijen tüpünün bulunmaması hastaların ölümüne neden oldu. Başbakan Mustafa el-Kazimi konuyla ilgili yaptığı açıklamada, oksijen tüplerinin hastanelere ulaşmasını engelleyenler olduğunu aktardı.

Vaka sayısındaki artış yerel yönetimleri Bağdat’taki Federal Kriz Hücresi kararlarından ayrı olarak farklı önlemler almaya zorluyor. Necef’te artan vaka ve ölüm sayılarının ardından bugünden başlayan bir hafta sürecek kısmı sokağa çıkma yasağı uygulamaya konulacak.

Diğer valilikler ise kısmi yasak getirilen başkent Bağdat'ta da Necef’tekine benzer kararlar aldı.


Editörün Seçimi

Multimedya