Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

“Rusya, ABD askerlerini öldürmesi için Taliban’a para teklifinde bulundu”

“Rusya, ABD askerlerini öldürmesi için Taliban’a para teklifinde bulundu”

Cumartesi, 27 Haziran, 2020 - 13:15
2017’de Afganistan’ın Kandahar vilayetinde NATO askeri aracına yönelik intihar saldırısının zararlarının boyutlarını değerlendirmeye çalışan ABD güçleri (Reuters)

Rusya’nın, Afganistan’daki ABD ve NATO askerlerini öldürmesi için Taliban bağlantılı militanlara gizlice para teklif ettiği iddia edildi.

New York Times’ın (NYT) ABD istihbarat yetkililerine dayandırdığı habere göre, Rus askeri istihbarat birimi, Taliban militanlarına Afganistan'daki Amerikan askerini öldürmeleri için para teklifinde bulundu.

NYT’nin haberine göre, ABD’li yetkililer söz konusu istihbarata, geçen aylarda Washington ile Taliban Hareketi arasında yürütülen müzakereler sırasında ulaştı.

Söz konusu istihbaratın ABD Başkanı Donald Trump ve Ulusal Güvenlik Konseyi ile mart ayında paylaşıldığı belirtilen haberde, yönetimin diplomatik nota ile durumun Moskova'ya bildirilmesinden birtakım yaptırımlar uygulanmasına kadar çeşitli seçenekleri görüştüğü kaydedildi.

Rusya’nın Washington Büyükelçiliği, NYT’nin haberinin ardından Rus diplomatların ölüm tehditleri aldığını bildirdi.

Russia Today’in bugün aktardığı haberde, Rus Büyükelçiliği, ABD makamlarına yaptığı çağrıda, ‘yalan haberler’ nedeniyle Rus diplomatların aldığı tehditlere uygun bir cevap vermesini talep etti.

Rus Büyükelçiliği, Twitter kullanıcılarının çalışanlarına yaptığı tehditlerin ekran görüntülerini paylaştı.


Editörün Seçimi

Multimedya