Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Lübnan’da kötüleşen yaşam koşullarına karşı protestolar hız kazandı

Lübnan’da kötüleşen yaşam koşullarına karşı protestolar hız kazandı

Cumartesi, 27 Haziran, 2020 - 11:45
Eylemciler, 26 Haziran’da Trablusşam girişinde yanan araç lastikleriyle yolları kestiler. (Ulusal Ajans)
Beyrut/ Şarku’l Avsat

Lübnan’daki yolları kesme eylemleri, yaşam koşullarının bozulması ve karaborsadaki yüksek döviz kuru nedeniyle 26 Haziran’da yeniden patlak verdi. Lübnan, farklı bölgelerde protesto hareketliliklerine ve yol kesme eylemlerine sahne oldu. Çok sayıda esnaf, yüksek döviz kuru nedeniyle alım satım yapamamaları dolayısıyla dükkanlarını kapattı. Protestoların ekim ayında başlamasından bu yana Lübnan lirası, değerinin yaklaşık yüzde 80’ini kaybetti.

Protestolar, 26 Haziran sabahı yeniden patlak verirken eylemciler de güvenlik güçlerinin müdahaleleri öncesinde Jiyeh ve Barja bölgelerindeki güney yolunu büyük kamyonlarla saatler boyunca trafiğe kapattı. Kuzeyde birkaç eylemci, Bab el-Tabbaneh’teki Trablusşam- Akkar karayolunu yanan araç lastikleri ve çöp konteynerleri ile kesti.

Eylemcilerden bazıları, Beyrut’taki Sosyal İşler Bakanlığı binasına girerken binada bulunmayan Bakan Remzi el-Maşrafiye’nin ofisine baskın düzenledi. Eylemciler, güvenlik güçlerinin müdahalesi öncesinde de taleplerine kulak verilmesi çağrısında bulundular.

Eylemciler, ‘bakanlığın bir kamu binası ve bu kötü yaşamsal koşullar ortasında önemli bir kurum olduğunu ancak Bakan’ın vatandaşlara karşı görevlerini yerine getirmediğini’ vurguladı.

Ekonomik krizin kötüleşmesi çerçevesinde birçok köy ve kasabada bazı şirketlerden ve dükkanlardan yükselen sesler duyulmaya başlandı. Dükkan sahipleri fiyat artışları ve doların döviz kurundaki sürekli yükselişi nedeniyle bir sonraki ilana kadar tamamen veya geçici olarak kapanma yoluna yöneldi.

Aynı şekilde bazı gıda marketleri de belirli malların satışını durdurdu. Bazı kasaplar, kepenk indirdi. Bir kilo etin fiyatı 40 bin lirayı aşarken tüketici de et satın almayı bıraktı.

Kasaplar fiyatlardaki bu büyük artışı, toptan ve perakende pazarlardaki et fiyatlarının liranın dolar karşısında değer kaybetmesi karşısındaki artışına bağlarken et ithalatçısı Gabi Dekermecyan da etin kilo fiyatının, karaborsadaki doların fiyatına bağlı olmadığını savundu. Dekermecyan, “Fiyat, iki şeyle belirlenir; A tipi sarraflarda doların fiyatı ve mevcut dolar tutarı” dedi.


Şarku’l Avsat’a konuşan Gabi Dekermecyan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Et ithalatçıları, dün en az 3 bin 850 alış ve maksimun 3 bin 900 satış fiyatı arasında hareketli bir marj ile belirlenen Kuyumcular Sendikası’nın açıkladığı fiyatlarla dolar satın alıyor. Bazen ithalatçılar, borsada gereken tutarın eksikliği nedeniyle karaborsadan dolar satın almak zorunda kalıyorlar. Ancak bu, etin fiyatının değil, toplam fiyatın bir parçasıdır. Bu nedenle bir kilo et, karaborsada dolar bazında fiyatlandırılmaz. Et fiyatı artmadı. Artanın dolar fiyatıdır. Hükümet, sübvansiyonlu yiyecekler sepetine eti eklemeyi kabul etmedi. Çünkü et, temel gıda maddesi sayılmıyor.”

Et krizi yaşandığı iddialarını yalanlayan Dekermecyan ithalatın devam ettiğini ve pazar için yeterli etin bulunduğunu belirttiği açıklamasının devamında “Dolar sarrafların kullanımına açık olduğu sürece, tükenmesi veya büyük bir kıtlık yaşanması durumunda mutlaka bir et kriziyle karşı karşıya kalacağız” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya