Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kovid-19 salgınını kontrol altına alan Tunus, ülke kapılarını açtı

Kovid-19 salgınını kontrol altına alan Tunus, ülke kapılarını açtı

Cumartesi, 27 Haziran, 2020 - 17:15
Tunus’taki Kartaca Uluslararası Havalimanı’ndaki güvenlik görevlisi ve yolcular maske takıyor (AFP)
Tunus/Şarku’l Avsat

Tunus, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının kontrol altına aldığını ilan ettikten sonra, üç aydan fazla kapalı tuttuğu hava, kara ve deniz sınırlarını yeniden açtı.

Reuters’ta yer alan habere göre, başkent Tunus’taki Kartaca Uluslararası Havalimanı’ndaki bazı çalışmalar yeniden başlatıldı. Bu kapsamda ilk uçuşlar Roma, Cenevre ve Paris’e gerçekleştirilecek.

Tunus hükümeti, salgınla mücadele kapsamında iş ve seyahat alanlarında uyguladığı tüm kısıtlamaları kaldırdı.

Tunus’un bu kararı, Başbakan İlyas Fahfah’ın 14 Haziran’da ülkesinin ‘korona savaşında zafer kazandığını’ ilan etmesinin ardından geldi.

Ülkede salgının en çok etkilediği sektörlerin başında turizm geliyor. Turizm gelirlerinin GSHİ içerisindeki payı yüzde 10’a yaklaşıyor.

Tunus’ta yılın ilk 5 ayına ait turizm gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 50 oranında düştü. Salgınla mücadele çerçevesinde alınan önlemler sonrasında Tunus otelleri ve turistik mekanları boş kaldı.

Son rakamlara göre, bugüne kadar ülkede bin 64 kişide koronavirüs tespit edilirken, salgın nedeniyle 50 kişi hayatını kaybetti.

Tunus Kalkınma, Yatırım ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Muhammed Selim el-Azzabi, salgın nedeniyle ülke ekonomisinin yüzde 7 küçüldüğünü belirterek, bu durumu son 60 yılın en büyük ekonomik durgunluğu şeklinde niteledi.

Hükümet ve BM Kalkınma Programı’nın ortaklaşa yürüttüğü bir araştırmanın sonuçlarını aktaran Azzabi, 275 bin kişinin işsiz kalacağını belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya