Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BM: Koronavirüsün ardından dünya ‘normale’ dönmeyecek

BM: Koronavirüsün ardından dünya ‘normale’ dönmeyecek

Cumartesi, 27 Haziran, 2020 - 17:30
Rio de Janeiro'da bir pazarda yürüyen maskeli yayalar (Reuters)
New York /Şarku’l Avsat

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Yardımcısı Amina J. Muhammed dün uluslararası bir forumda yaptığı açıklamada, yeni tip koronavirüsün devam etmesi sırasında sosyal ve ekonomik hayatın bir önceki normale dönemeyeceğini söyledi.

Muhammed konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Durumun ciddiyetini aklımızda tutmalıyız. Bazı bölgelerde normale dönmek bizi yanlış bir güvenlik duygusuyla aldatmamalıdır” dedi.

Birçok ülkede salgının zirve yaptığını söyleyen Muhammed, “Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) virüs salgını sebebiyle 300 milyon işçinin işini kaybedeceği raporunu aktardı. Bu rakam 2008’de yaşanan ekonomik krizin 15 kat fazlasına denk geliyor” dedi.

Dünya üzerinde 9 milyonu aşkın insana virüs bulaşırken, ölenlerin sayısı ise 472 bini aştı.

Muhammed açıklamasında, Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı’nın 265 milyon insanın 'yıl sonuna kadar gıda güvensizliği ile karşı karşıya kalabileceği  konusunda’ uyardı.


Editörün Seçimi

Multimedya