Pakistan: Hindistan, Pakistan ile Çin'i çatışmaya sürüklemeye çalışıyor

Pakistan: Hindistan, Pakistan ile Çin'i çatışmaya sürüklemeye çalışıyor

Cumartesi, 27 Haziran, 2020 - 15:30
Bir Hindistan savaş uçağı dün, Çin kuvvetleri ile çatışmanın yaşandığı Ladakh bölgesi (Hindistan’ın kuzeyi) ortak başkenti Leh bölgesi üzerinde uçtu (AFP)
Yeni Delhi- İslamabad/ Şarku'l Avsat

Her biri nükleer silaha sahip olan üç komşu ülke olan Hindistan, Pakistan ve Çin arasında Himalayalar bölgesinin sınırlarının çizilmesi konusunda uzun süredir devam eden anlaşmazlıklar bulunuyor. Hindistan ve Pakistan arasındaki çatışmalar yıllarca bu çatışmaların en tehlikelisi olarak görüldü. Ancak Hint ve Çin kuvvetleri arasında meydana gelen şiddet, Pekin ve Yeni Delhi arasında bir çatışma riski konusundaki endişeleri yeniledi.

Pakistan dün, Çin ve Hindistan arasındaki cephe hattına girerek, Yeni Delhi’yi, Hint kuvvetleri Himalayalar'da bulunan iki ülke sınırındaki ‘Ladakh’ bölgesinde Çinli askerler ile yaşanan çatışmaların ardından Pakistanlı diplomatları sınır dışı ederek halkının dikkatini dağıtmaya çalışmakla suçladı.

Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi, yaptığı açıklamada, ülkesi geçtiğimiz 15 Haziran’da Ladakh bölgesinde meydana gelen ve 20 Hint askerin öldürüldüğü çatışmanın Pakistan’ı bu anlaşmazlığa sürükleme olasılığından endişe ettiğini söyledi. Kureyşi, Reuters’e yaptığı açıklamada, “Durum kötüleşti. Durum çok hassas” ifadelerini kullandı.

Çin ve Pakistan arasında güçlü diplomatik ve ekonomik bağlar bulunuyor. Kureyşi, Pakistan'ın müttefik Çin'in Ladakh bölgesi konusundaki konumunu desteklediğini söyledi. Pakistan Dışişleri Bakanı kısa bir süre önce Çinli üst düzey bir diplomat olan Wang Yi ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Yi, Pakistan’ın bu konudaki tutumu nedeniyle şükranlarını bildirdi.

Hindistan, bu ayın ortasında orduları arasındaki kanlı çatışmadan sonra, ilk kez, Himalayalar'daki iki ülke arasındaki tartışmalı sınırda Çin kuvvetlerine eşit sayıda askeri güçler konuşlandırıldığını kabul etti. Hindistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, krizi çözmek için askeri ve diplomatik temaslar devam ederken, her iki tarafın da bölgede çok sayıda asker konuşlandırdığını söyledi. Ayrıca Çin'i bölgede kuvvetlerini konuşlandırmaya başlayarak bir gerilim kaynağı olmakla suçladı.

Her iki taraf, Hindistan’ın kuzeyindeki Ladakh bölgesindeki çatışmalar nedeniyle birbirini suçladı. Hindistan tarafından yapılan açıklamada,  bu çatışmalara tartışmalı sınır çizgisinde Çin tarafından yapılan gerçekleştirilen eylemlerin neden olduğu ifade edildi.

Buna karşılık Çin, Hint güçlerini Haziran çatışmalarının arkasında olmak ve askerlerine saldırmakla suçladı.


Editörün Seçimi

Multimedya