Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran’daki patlama Hocir’deki füze tesislerinde meydana geldi

İran’daki patlama Hocir’deki füze tesislerinde meydana geldi

Cumartesi, 27 Haziran, 2020 - 20:30
Tahran'ı sarsan patlamanın İran devlet televizyonu tarafından yayınlanan bir resmi (AFP)
İstanbul/Şarku’l Avsat

Babak Taghvaee

İran’ın başkenti Tahran’ın doğusunda dün akşam nedeni henüz bilinmeyen bir patlama meydana geldi.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, patlama nedeniyle gökyüzünün aydınlandığı görülürken, İsrail’in bölgeye hava saldırısı düzenlediği veya İran’ın nükleer faaliyet yürüttüğü Parçin Askeri Üssü’ndeki tesislerden birinde patladığına ilişkin birçok spekülasyon yapıldı.

Shahid Hemmat Endüstriyel Grubu’nun (SHIG) füze tesisinde patlama

Hükümete bağlı medya fazla detay vermeden, Parçin Askeri Üssü yakınlarındaki endüstriyel gaz depolarından birinde patlama yaşandığını belirtti.

Hükümet medyasından bir muhabir, Parçin bölgesine giderek, gaz depolarından birinde patlama yaşandığını öne sürdü.

Muhabir, her biri 5 bin litre kapasiteli depoları uzaktan göstererek, patlamanın bunlardan birinde yaşandığını ve hasarın az olduğunu dile getirdi.

Savunma Bakanlığı’ndan bir yetkili ise, patlamaya depodaki gaz kaçağının neden olduğunu savundu.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde de, patlamanın Parçin’de değil, Bardis bölgesine yakın bir yerde gerçekleştiği iddia edildi.

Ancak, bugün ortaya çıkan uydu görüntülerine göre patlamanın Hocir şehrinde füze üretilen askeri tesiste yaşandığı ve ağır hasar olduğuna ilişkin haberler yer aldı.

Shahab3 ve Qiam balistik füzeleri için sıvı yakıt üretilen bu tesisler, Shahid Hemmat Endüstriyel Grubu’na ait.
Patlamanın nedenleri

Hocir’deki patlamadan birkaç dakika önce, ülkenin güneyindeki Şiraz şehri yakınlarındaki elektrik şebekesinde de arıza yaşandı.

Şiraz’da ana elektrik direklerinden birinde yaşanan patlama nedeniyle yangın meydana gelirken şehrin yarısı karanlığa gömüldü.

Medyada yer alan bazı haberlerde, İsrail ordusuna bağlı siber güvenlik birimi ‘Unit 8200’ün siber bir saldırı düzenlediği iddiaları yer aldı.

Olayla ilgili sosyal medyada yapılan spekülasyonlar, İran halkı ve rejim arasında bir güven eksikliği yaşandığını düşündürdü.

Şarku’l Avsat’ın Independent Arabia kaynaklı haberine göre komplo teorilerini sevenler de, İsrail’e ait savaş uçaklarının bölgeyi hedef aldığını öne sürdü.

Ancak, iki ülke arasındaki mesafenin uzak olması, İran’ın ‘karadan-havaya’ atılan füzelere sahip olması ve bu saldırının siyasi sonuçları nedeniyle İsrail’e ait F-35 savaş uçaklarının burada bir saldırı gerçekleştirmesi pek mümkün görünmüyor.

Patlamanın kasıtlı olduğu kanıtlanırsa, buna bir kişi, bir grup veya bir siber saldırının neden olduğu düşünülebilir.

 


Editörün Seçimi

Multimedya