Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Lübnan’da 22 yeni Kovid-19 vakası tespit edildi

Lübnan’da 22 yeni Kovid-19 vakası tespit edildi

Pazar, 28 Haziran, 2020 - 09:30
Bu ayın başında Beyrut Amerikan Üniversitesi’ndeki iki öğrenci (AFP)
Beyrut/Şarku’l Avsat

Lübnan Sağlık Bakanlığı 22 koronavirüs (Kovid-19) vakası (20’si ülke sakini, 2’si yurtdışından) daha kaydedilmesiyle toplam vaka sayısının bin 719’a ulaştığını duyururken, Beyrut Refik Hariri Uluslararası Havalimanı’nın Temmuz ayının başından itibaren seyahat edecek yolcuların güvenliğini sağlayacak şekilde, önümüzdeki ayın başından itibaren yeniden faaliyete geçirilmesine yönelik hazırlıklar tamamlanıyor.

Beyrut Havalimanı’ndaki hazırlıklar kapsamında Lübnan Sivil Havacılık Otorite’si ve Orta Doğu Havayolları Şirketi olağanüstü tedbirler aldı. Söz konusu tedbirler dahilinde bütün yolcuların ateşlerinin ölçülmesi için akıllı termal kameralar ve havaalanın bütün köşelerine dezenfektan kapsülleri yerleştirildi. Buna ek olarak seyahat boyunca sosyal mesafe kuralının gözetilmesi ve insanlarla etkileşimi azaltmak için işaretler konuldu.

Lübnan’ın resmi haber ajansı NNA yaptığı araştırmada havalimanı yönetiminin “virüsün yayılmasını engellemek için koruyucu cam bölmelerle donatılmış check-in kontuarlarında (ofislerinde) birçok değişiklik yaptığını ve buna ek olarak yolculara iniş-biniş sırasında ve güvenlik noktalarından geçerken sosyal mesafe kurallarına riayet etmeleri gerektiğini hatırlatmak için yere etiketler yapıştırdığını, portatif bölmeler yerleştirdiğini ve yönlendirici afişler astığını” belirtti.

Daha fazla güvenlik sağlamak için koronavirüs semptomları gösteren ya da enfekte olduğundan şüphelenilen yolcuların seyahat etmesine izin verilmeyecek. Aynı zamanda maske takmayan yolcuların uçağa binmesine de müsaade edilmeyecek.

Bu bağlamda havayolu şirketleri seyahat edecek kişilere, kayıt ofislerinin önünde uzun süre beklememeleri için havaalanına gitmeden önce check-in işlemini online olarak yapmalarını tavsiye etti ve izin verilen el bagajı sayısının sınırlı olacağına dikkati çekti.

Diğer taraftan Tire Bölgesi Belediyeler Birliği bünyesindeki Afet Yönetimi Birimi, Afrika ülkelerinin birinden gelen bir kişide yeni tip koronavirüs tespit edildiğini ve klinik olarak onaylandığını duyurdu. Böylece bu, Beyrut’a geldiği sırada test sonucu pozitif çıkan ikinci vaka oldu. Birim hasta olan kişilerin karantinaya alınması ve karantina dönemi sonunda kendilerine PCR testi yapılması ve Sağlık Bakanlığı’nın tavsiyelerine eksiksiz bir şekilde uyulması gerektiğini vurguladı.

Filistinli mültecilerin kaldığı kampların içinde salgının yayılmasını önlemenin takip edilmesi doğrultusunda Lübnan’ın kuzeyinde bulunan Bedevi kampının yönetimi, yerlerinden edilen Suriyeliler içerisinde virüs kapmış bir ailenin kaldığı yerin yakınındaki 100 kişiye yapılan koronavirüs testlerinin sonuçlarının olumsuz olduğuna dair güvence verdi.


Editörün Seçimi

Multimedya