Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Cezayir: Kovid-19 günlük vaka sayısında rekor artış

Cezayir: Kovid-19 günlük vaka sayısında rekor artış

Pazar, 28 Haziran, 2020 - 07:00
Haziran ayı başlarında başkentteki bir fırından unlu mamuller satın alan Cezayirliler (AFP)

Cezayir Sağlık Bakanlığı, 283 yeni Kovid-19 vakası kaydederek, yeni tip koronavirüs günlük vaka sayısında dün (Cumartesi) yeni bir rekor kırdı. Bu, geçtiğimiz Şubat ayında ülkedeki ilk vakanın görülmesinden bu yana, önceki gün kaydedilen en yüksek vakadan 43 vaka fazlası yapıyor.

Şarku’l Avsat’ın, Alman Haber Ajansı’ndan (DPA) naklettiğine göre, Koronavirüs Salgını Gelişmelerini İzleme ve Takip Etme Komitesi Sözcüsü Cemal Furar düzenlediği basın toplantısında, ülke genelindeki vaka sayısı toplamının 12 bin 968’e yükseldiğini ifade etti. Ayrıca, kaydedilen 7 yeni ölüm vakasıyla birlikte vefat sayısı toplamının 892’e ulaştığını duyurdu. Furar, son olarak 136 kişinin iyileştiğini, böylece hastalık semptomlarını atlatarak yeniden sağlığına kavuşan kişi sayısının 9 bin 202’ye ulaştığına işaret etti. Sözcü aynı zamanda, yoğun bakım ünitesinde 49 hastanın bulunduğunu belirtti.

Günlük vaka sayıları, ülkenin doğu ve güneydoğusundaki salgın merkezlerinde bulaş sayısının yüksek olduğunu doğruluyor. Cezayir Tabipler Birliği Başkanı Prof. Dr. Muhammed Bukat Burkani Fransız Haber Ajansı’na (AFP) yaptığı açıklamada, “Hoşgörü ve bir takım ihmallerin sonucu olarak, özellikle Sétif ve Biskra gibi bazı vilayetlerde vaka sayısı arttı” ifadelerine yer verdi.

Bulaşıcı hastalıklar uzmanı Prof. Dr. Idir Betam ise, vaka sayısındaki artışın insanların davranış biçimlerinden kaynaklandığını düşünüyor. Betam, başkent Cezayir dışındaki vatandaşların, daha sıkı karantina tedbirlerinin kaldırılması ve devletin “güçlü bir tepki vermeye” çağırmasından buyana, insanların “sosyal mesafeye” dikkat etmediklerini açıkladı.

Hükümetin “esnek ve kademeli bir şekilde” karantinadan çıkma programı çerçevesinde, ülkedeki mağazaların bir kısmı 7 Haziran itibaren yeniden açıldı. Şehir içi ulaşımın sınırlı bir şekilde yeniden başlatılmasıyla birlikte, 14 Haziran’da karantina tedbirlerinin hafifletilmesinde ikinci aşamaya girildi. Artan vaka sayılarına karşı hükümet, aralarında başkentin de yer aldığı ülkedeki 48 vilayetin 29’unda, 29 Haziran’dan itibaren geçerli olmak üzere sokağa çıkma yasağı uygulamaya karar verdi. Buna karşılık, 19 vilayetteki karantina tedbirleri tamamen kaldırıldı. 24 Haziran’dan bu yana Cezayir’de maske takmak zorunlu hale getirildi ve kurala uymayanlara büyük para cezaları kesiliyor. Başkent Cezayir’deki Pasteur Enstitüsü’nden Dr. Fevzi Derrar, Cezayir’in test laboratuvarı sayısını artırmak istediğini vurguladı.

Dr. Derrar, Cezayir Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, “ülkenin farklı bölgelerinde Koronavirüs tespit amaçlı günlük 2 bin 500 test yapıldığını” ifade etti.


Editörün Seçimi

Multimedya