Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rusya, ABD askerlerini öldürmesi için Taliban’a para verdiği yönündeki iddiaları reddetti

Rusya, ABD askerlerini öldürmesi için Taliban’a para verdiği yönündeki iddiaları reddetti

Pazar, 28 Haziran, 2020 - 10:30
Afganistan’daki ABD birlikleri unsuları (New York Times)

Rusya ve Taliban dün, Taliban içindeki Rusya’ya yakın savaşçılara Afganistan’daki ABD ve NATO askerlerini öldürmeleri için Rusya’nın gizlice para ödediğini aktaran New York Times gazetesinin iddialarını reddetti.

ABD’deki Rus Büyükelçiliği tarafından Twitter üzerinden paylaşılan bir mesajda, “Afganistan’da ABD askerlerinin öldürülmesinin arkasında Moskova’nın olduğunu ifade eden temelsiz ve kaynağı belirsiz bu suçlamalar, Washington ve Londra’daki Rus büyükelçilik personelinin hayatlarının doğrudan tehditlere açık hale gelmesine yol açtı” ifadelerine yer verildi. Büyükelçilik, bir başka gönderide, New York Times gazetesini, “Yalan haberler uydurmayı durdurmaya” çağırırken, ABD’li yetkililerden, büyükelçilik çalışanlarının güvenliğini sağlamaları için “etkili önlemler alınmasını” istedi.

New York Times, Rus Askeri İstihbarat Biriminin, Taliban içinde kendisine yakın olan aşırılık yanlısı savaşçılara, Afganistan’daki ABD askerlerini veya NATO kuvvetlerine bağlı unsurları öldürmeleri için para verdiği yönündeki bilgiyi ismini açıklamayan yetkililere dayandırarak aktardı.

Gazete ayrıca, ABD Başkanı Donald Trump’ın bu bilgiye daha önceden vakıf olduğunu da bildirdi. İddialar arasında, ABD yönetiminin yakın zaman önce bu bilgileri, tıpkı ABD askerleri gibi para ödülü programının hedefinde yer alan ve Afganistan’da askerleri olan İngiltere ile paylaştığı bilgisine de yer verdi. Taliban hareketi Rusya’da resmi olarak yasaklanmış olmasına rağmen, Moskova 2019 yılında Afganistan’daki savaşa taraf olanların temsilcilerinin katılımıyla Afganistan’daki çatışmalar hakkında barış müzakerelerine ev sahipliği yaptı. Orta Asya’daki nüfuz alanına yakın olan çatışma sebebiyle Afganistan’daki durumdan endişe duyan Rusya, Taliban’a yardım sağladığı yönündeki ABD iddialarını reddediyor.

Öte yandan, Taliban hareketi de aynı şekilde iddiaları reddetti. Başkent Kabil’de yapılan bir açıklamada, “Taliban cihadının 19 yıldan beridir, hiçbir istihbarat servisine veya yabancı bir devlete borçlu olmadığı” sözlerine yer verildi. Taliban aynı zamanda, Rusya’dan silah aldığı yönünde ABD’nin önceki suçlamalarını da reddetti. Yapılan açıklamada, “İslam Emirliği (Taliban), zaten Afganistan’da mevcut olan silah, teçhizat ve araçları veya savaşlarda düşmandan defalarca ele geçirilen savaş ganimetlerini kullandı” ifadelerine yer verildi. Taliban, ABD kuvvetleri saflarındaki en fazla ölümlere patlayıcıların sebep olduğunu vurguladı. Taliban hareketi, Şubat ayında Washington yönetimi ile imzalanan ve önümüzdeki yılın ortasında, tüm yabancı güçlerin Afganistan’dan çekilmesinin önünü açan anlaşmaya bağlılığını yineledi.


Editörün Seçimi

Multimedya