Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD'de yeni tip koronavirüs salgınında vaka ve ölü sayısı endişe verici şekilde artmaya devam ediyor

ABD'de yeni tip koronavirüs salgınında vaka ve ölü sayısı endişe verici şekilde artmaya devam ediyor

Pazar, 28 Haziran, 2020 - 11:30
Teksas'ta bir sağlık görevlisi hastayı hastaneye götürüyor (Reuters)

ABD'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında ölenlerin sayısı son 24 saatte 850 artarak 127 bin 673'e yükseldi. Vaka sayısı ise 2 milyon 554 bin 448'e ulaştı.

ABD, koronavirüs pandemisinde merkezi ve en çok can kaybının yaşandığı ülke olmaya devam ediyor.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, ülkede virüs bulaşan kişi sayısı son 24 saatte 48 bin 539 artarak 2 milyon 554 bin 448'e ulaştı.

Söz konusu vaka sayısı "ikinci dalga" ihtimalinin "yüksek" görüldüğü ülkede, salgının başından bu yana 1 gün içinde kaydedilen en yüksek vaka sayısı oldu. 

Salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı ise son 24 saatte 850 artarak 127 bin 673'e çıktı.

Öte yandan ABD Bulaşıcı Hastalıklar Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) Direktörü Dr. Robert Redfield, perşembe günü yaptığı açıklamada “Amerikalıların yüzde 8’i farkında olsalar da olmasalar da koronavirüse yakalandı” ifadelerinde bulundu.

AFP’nin haberine göre bu sayı ülkede aslında en az 20 milyon kişinin koronavirüse yakalandığı anlamına geliyor. Salgının ABD’de iki ay önce patlak verdiği, ülkenin güney ve batısında vaka sayılarının arttığı belirtiliyor.

Teksas, haziran ayı başlarında faaliyetlerine devam edeceğini duyuran ‘en cesur’ eyaletlerden biriydi. Eyaletin valisi Greg Abbott, Teksas’ın ABD tarihindeki en kötü salgın hastalığından kurtulduğuna emindi. Ancak perşembe günü vaka sayılarında ve yoğun bakıma ihtiyaç duyulan vakalarda artış görüldü.

Şu an 29 eyalette vaka sayılarında artış yaşanıyor. Uzmanlar, vakalardaki bu yeni artışı resmi düzeydeki bazı prosedürler ile karantinadan sıkılma durumuna bağlıyor.

 


Editörün Seçimi

Multimedya