Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fransızlar yerel seçimlerin ikinci turu için sandık başında

Fransızlar yerel seçimlerin ikinci turu için sandık başında

Pazar, 28 Haziran, 2020 - 14:00
Fransa Başbakanı ve Le Havre şehrinde Belediye Başkanı adayı olan Edouard Philippe oy verdi (AFP)
Paris/Şarku’l Avsat

Fransa’daki seçmenler, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle üç ay ertelenen yerel seçimlerin ikinci turu için bugün sandık başına gidiyor.

Kamuoyu yoklamalarına göre Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un liderliğindeki Cumhuriyet Yürüyüşü Hareketi (LREM) seçimleri büyük bir kayıpla bitirebilir.

Macron, geçtiğimiz sene yerel seçimlerin, başkent Paris de dahil tüm şehirlerde LREM partisine olan desteği güçlendirmesine yardımcı olacağını umuyordu. Ancak son zamanlarda bu beklentiler azaldı.

Seçimlerde en büyük ödül olan Paris’te, Sosyalist Parti üyesi Belediye Başkanı Anne Hidalgo ikinci dönem için yarışıyor. Hidalgo, Macron ve partisinin kaotik kampanyasından sonra zafere doğru rahat bir şekilde ilerliyor.

Aynı zamanda Yeşiller Partisi’nin, geçtiğimiz yıl Avrupa seçimlerinde kazandığı momentuma dayanarak, Lyon, Marsilya ve Bordeaux gibi şehirlerde başarıya ulaşması bekleniyor.

Perpignan şehrinde ise aşırı sağcı Marine Le Pen liderliğindeki Ulusal Birlik Partisi’nin (RN) kazanacağı tahmin ediliyor.

Başbakan Edouard Philippe de, bugünkü seçimlerde Le Havre şehrinin Belediye Başkanlığı için yarışıyor. Philippe, ilk tur seçimde oyların yüzde 43,7’sini alarak yarışı önde bitirmişti.

Birinci turu 15 Mart’ta gerçekleştirilen ve ikinci turu bugün yapılan yerel seçimlerde, 6 yıl süresince şehir ve kasabalarını yönetecek belediye başkanları belirlenecek.


Editörün Seçimi

Multimedya