Çinli bir şirket tarafından geliştirilen koronavirüs aşısı testlerinde umut verici sonuçlar alındı

Çinli bir şirket tarafından geliştirilen koronavirüs aşısı testlerinde umut verici sonuçlar alındı

Pazar, 28 Haziran, 2020 - 14:30
Denemeleri yapılan aşı, tüm deneklerde yüksek düzeyde antikor üretimini uyarmayı başardı (Reuters)
Pekin/Şarku'l Avsat

Çin merkezli ilaç firması Çin Ulusal Biyotek Grubu (CNBG) bugün yaptığı açıklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınını önlemek amacıyla üzerinde çalıştıkları aşının test edildiği ikinci aşamada, insanlar üzerinde yapılan testten elde ettikleri ön sonuçların güvenli ve etkili çıktığını bildirdi.

CNBG, sosyal medya sitesi ‘WeChat’ üzerinden yaptığı açıklamada,  ön sonuçlara göre, geliştirilen aşı için yapılan denemede antikor üretimini uyarmayı başarı sağlandığı kaydedildi. Bin 120 sağlıklı deneğin katıldığı iki aşamalı klinik araştırmanın ilk aşamasında yer alan tüm katılımcılarda yüksek düzeyde antikor üretimi sağlanmış, ancak şirket belirli gözlemlerde bulunmamıştı.

Çinli şirketlerin ve araştırma merkezlerinin yetkilileri, aşının Çin ve yurtdışında aşının test edilmesine izin verdiler. Bu gelişme, Çin'i şuana kadar dünya çapında yaklaşık yarım milyon insanın hayatına mal olan hastalığı önlemek için aşı geliştirme yarışının ön sıralarına yerleştiriyor.

Çin devletine ait ilaç şirketi Scinopharm’a bağlı olan CNBG bu ay yaptığı açıklamada, şirketin Wuhan'daki ofisi tarafından üretilen bir başka aşının ön sonuçlarının klinik çalışmalara katılanlarda güvenli bir şekilde yüksek düzeylerde antikor üretimini sağladığını duyurmuştu.

Herhangi bir aşının, piyasaya sürülmesi öncesinde binlerce katılımcının olduğu üçüncü bir test aşamasında daha etkili olduğunun kanıtlanması gerekiyor. CNBG geçtiğimiz Salı günü yaptığı açıklamada, Kovid-19 için aşı testinin ‘üçüncü aşamasının’ Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) yapılacağını söyledi. Şirket aşının isminden bahsetmedi.


Editörün Seçimi

Multimedya