Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Washington: Hizbullah Lübnan medyasını susturmaya çalışıyor

Washington: Hizbullah Lübnan medyasını susturmaya çalışıyor

Pazar, 28 Haziran, 2020 - 15:30
ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Washington’daki binası (Reuters)
Washington-Beyrut/Şarku’l Avsat

Lübnan’da bir mahkemenin ABD’nin Beyrut Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamaların yayınlamasını ve Hizbullah hakkında yaptığı açıklamalar nedeniyle ABD’li Büyükelçiyle herhangi bir röportaj yapılmasını yasaklayan bir karar çıkarmasının ardından ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan dün yapılan açıklamada Hizbullah'a yönelik sert ifadeler yer aldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Hizbullah'ı ‘Lübnan medyasını susturmaya çalışmakla’ suçladı. Bunun ‘acınası bir durum’ olduğu belirtilen Bakanlık açıklamasında, “Yargıyı ifade ve basın özgürlüğünü susturmak için kullanmayı düşünmek dahi gülünç. Hizbullah'ın ülkeyi kontrol etmesine karşı Lübnan halkının yanındayız” ifadeleri yer aldı.

Bu arada Lübnan Ulusal Bilgi Ajansı, Lübnan Dışişleri Bakanı Nasif Hitti’nin, yarın ABD'nin Beyrut Büyükelçisi Dorothy Shea ile son açıklamalarına ilişkin bir toplantı yapacağını bildirdi.

Lübnan’ın Sur şehrindeki mahkemenin hakimi Muhammed Mazih, “Görsel, işitsel, yazılı veya elektronik olarak Lübnan topraklarında faaliyet gösteren yerel veya yabancı medya kuruluşlarının bir yıl boyunca ABD’nin Beyrut Büyükelçisi ile röportaj yapması veya onun herhangi bir açıklamasını aktarması yasaklanmıştır” şeklinde bir karar çıkardı.

Karar metnine göre bu yasağa uymayan medya kuruluşlarının bir yıl boyunca yayın yapmasının engellenmesi ve aynı zamanda iki yüz bin dolara kadar para cezasına çarptırılması öngörülüyor.

Mahkeme bahse konu kararı, Büyükelçi Dorothy Shea’nın Suudi Arabistan merkezli televizyon kanalı Al-Hadath’a verdiği röportajın ardından alırken Shea verdiği röportajda, “ABD, terör örgütü olarak sınıflandırdığı Hizbullah’ın rolü konusunda son derece endişeli” ifadelerini kullanmıştı.

İran destekli Hizbullah'ı ‘Lübnan ekonomisinin son derece ihtiyaç duyduğu ekonomik reformları önlemekle’ suçlayan Büyükelçi Shea, Büyükelçiliğin resmi Twitter hesabından şunları yazdı:

“İfade özgürlüğüne ve özgür basının ABD ve Lübnan'da oynadığı önemli role kuvvetle inanıyoruz. Lübnan halkının yanındayız.”

Lübnan’ın resmi haber ajansı Ulusal Bilgi Ajansı tarafından yayınlanan mahkeme açıklamasında “Shea’nın açıklamaları olağan ve alışılmış diplomatik normlardan sapıyor. Birçok Lübnanlının hislerini incitiyor. Bununla birlikte bu tür açıklamalar, Lübnan halkını bir araya getirmeye ve Hizbullah’ın temsil ettiklerine katkıda bulunurken mezhepsel ve politik gerilimleri de kışkırtabilir” ifadeleri yer aldı.

ABD’nin Beyrut Büyükelçiliği Sözcüsü Casey Bonfield da yaptığı açıklamada mahkemece alınan kararı eleştirdi. Bonfield, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, Amerikalıların ifade özgürlüğüne güçlü bir şekilde inandığını vurgulayarak, “Lübnan'ın içinde bulunduğu büyük ekonomik zorluklara rağmen bazı insanların huzursuzluk çıkarma eğiliminde olması oldukça sinir bozucu” şeklinde konuştu.

Bonfield, ifade özgürlüğüne ve medyaya büyük önem veren Lübnan halkını desteklediğinin altını çizdi.

Öte yandan Lübnan Enformasyon Bakanı Menal Abdussamed, mahkeme kararının önemini vurgulayarak, “Bazı diplomatların ülkenin iç işlerine müdahalesinin vatanın güvenliğine zarar vermesini engelleme çabalarını anlıyorum. Ancak hiç kimsenin haber alma ve medya özgürlüğünü kısıtlama hakkı yoktur. Herhangi birinin medyayla ilgili bir sorunu varsa bu sorunun Enformasyon Bakanlığı, Lübnan Basın Sendikası Konseyi’nin danışmanlığında çözüme ulaşılması gerekir” ifadelerini kullandı.

Diğer yandan mahkeme kararı sosyal medyada da yoğun eleştiri aldı.

Bu arada Lübnan’ın yerel kanallarından LBC televizyonu, ‘bağlayıcı ve uygulanabilir olmadığını’ vurguladığı karara uymayacağını duyururken karara itiraz edeceğini belirtti.

MTV Lebanon televizyonu ise kararı çiğneyerek ‘Lübnan halkının ifade özgürlüğü korunmalı’ sloganıyla ABD’nin Beyrut Büyükelçisi Shea’yı dün akşam konuk etti.


Editörün Seçimi

Multimedya