Hariri Bekaa Vadisi ziyaretinde konvoyunun yakınında meydana gelen patlamayı doğruladı

Hariri Bekaa Vadisi ziyaretinde konvoyunun yakınında meydana gelen patlamayı doğruladı

Pazartesi, 29 Haziran, 2020 - 09:30
Hariri konvoyunun geçtiği bölgedeki patlamayla ilgili güvenlik servislerini bilgilendirdi
Beyrut/Şarku’l Avsat

Lübnan eski Başbakanı Saad Hariri’nin Medya Ofisi, eski Başbakan’ın 17 Haziran’da Bekaa Vadisi’ne yaptığı ziyaret esnasında bir ‘güvenlik olayı’ yaşandığını doğruladı.

Al Hadath kanalı, Hariri’nin iki hafta önce Bekaa Vadisi’ne yaptığı ziyaret sırasında konvoyunun yaklaşık 500 metre yakınına füze düştüğünü iddia etmişti.

Eski Başbakan’ın Medya Ofisi, söz konusu iddia hakkında yorum yaparak, bunların ‘genel olarak doğru’ olduğunu ifade etti.

Açıklamada, Hariri’nin bölgedeki patlama ile ilgili güvenlik hizmetlerine aynı gün bilgi verdiği ancak konvoy herhangi bir saldırıya maruz kalmadığı için konuyu gizlemek ve yetkili güvenlik servislerinin yapacağı soruşturmanın sonuçlarını beklemek amacıyla kamuoyuna açıklamadığı bildirildi.

Lübnan merkezli LBC kanalı da, ön verilere göre gelen patlama sesinin otoyola yakın bir mesafede uçan bir uçağın yakıt deposunun patlamasından kaynaklandığını öne sürdü.

Konuyla ilgili soruşturmanın 10 gündür devam ettiği ifade edilen haberde, olayın bir füze düşmesi, bir uçağın yakıt deposunun patlaması veya Hariri’nin konvoyunun kasıtlı olarak hedef alınıp alınmadığına ilişkin kesin sonucun bugün açıklanacağı belirtildi.

 


Editörün Seçimi

Multimedya