BAE’de yeni vakalarla iyileşenler arasındaki oran azalıyor

BAE’de yeni vakalarla iyileşenler arasındaki oran azalıyor

Pazartesi, 29 Haziran, 2020 - 13:15
Resü'l-Hayme polisi, “Toplumsal sağlığınız için koruma ve emniyet” kampanyası çerçevesinde trafikte bilinçlendirme uygulamaları başlattı. (WAM)
Abu Dabi/Şarku’l Avsat

Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE)  aktif vakaların 11 bin 73’e, iyileşenlerin ise yaklaşık 36 bin 411’ye yükselmesiyle birlikte koronavirüs vaka sayısı ile iyileşenlerin sayısı arasındaki fark azaldı. 437 yeni vakanın kaydedildiği ülkede düne kadar toplam 47 bin 797 bulaş vakası kaydedildi.

Sağlık ve Toplum Koruma Bakanlığı, yeni tip koronavirüs sebebiyle iki kişinin öldüğünü ve ülke genelinde yaşamını yitirenlerin sayısının 313’e ulaştığını duyurdu. Bakanlık ayrıca Kovid-19 hastalarından 577’sinin hastanedeki tedavileri tamamladıktan sonra hastalığın tüm semptomlarından kurtularak iyileştiğini ve taburcu edildiklerini açıkladı. Resü'l-Hayme’deki Şeyh Halife İhtisas Hastanesi kendi bünyesindeki koronavirüs vakalarının sıfırlandığını ve şu an hastalarından hiçbirinin koronavirüs taşımadığını bildirdi.

BAE hükümet Sözcüsü Dr. Amine eş-Şemsi, yeni normale kademeli bir şekilde dönüşle birlikte en büyük ve en önemli sorumluluğun vatandaşlara ve ülkede ikamet edenlere düştüğünü belirtti. Başarının devam etmesi için önceki dönem boyunca yürütülen tüm çabaların boşa gitmemesinin ve emeklerin zayi olmamasının vatandaşların talimatlara ve önlemlere uyması ile başarılabileceğini vurguladı.

Dr. Şemsi, koronavirüs gelişmeleri hakkında hükümet medyasına yaptığı açıklamada, ulusal sterilizasyon programının sona erdiğinin duyurulması ve faaliyetlere geri dönülmesinin, normal hayata tam dönüş anlamına gelmediğini belirtti. Dr. Şemsi, bunun daha ziyade dikkatli ve temkinli bir biçimde ihtiyati tedbirlerin uygulanmasıyla kademeli bir dönüş olduğunu belirterek, BAE ülkesinin tüm fertlerinin başta kendi canları olmak üzere kurumları ve ülkeyi korumaktan sorumlu olduğunu vurguladı.

BAE Başsavcılığı’na bağlı Ulusal Acil Durum Kriz ve Afet Yönetimi Kurumu (NCEMA) Başsavcı Vekili Salim ez-Zaabi, başsavcılığın ülkenin elde ettiği kazanımları ve başarıları koruma konusundaki kararlılığına dikkat çekti. Başsavcılığa bağlı Ulusal Acil Durum Kriz ve Afet Yönetimi Kurumu’nun, başsavcılık tarafından daha önce resmi kanallardan ilan edilen kararla para cezalarını ve idari yaptırımları uygulama devam ettiğini vurguladı.

Zaabi, ulusal sterilizasyon programının sona erdiğinin ilan edilmesinin ardından, son birkaç gündür yetkili makamların koruyucu ve önleyici tedbirlere kayıtsızlıkta ve kural ihlallerinde belirgin bir artış gözlemlediğine dikkat çekti.

Yapılan aile ziyaretlerine de dikkat çeken Zaabi, söz konusu ziyaretlerin sadece birinci dereceden akrabalarla sınırlandırıldığını, özellikle yaşlı ve kronik rahatsızlığı olan yakınların ziyaretinde sosyal mesafenin korunması gerektiğini kaydetti.

Zaabi, Başsavcı’nın kararına göre kuralları ikinci kez ihlal edenlere verilecek para cezasının iki katına çıkarılacağını, kuralları üçüncü kez ihlal edenlerin haklarında ise ceza davası açılması için Ulusal Acil Durum Kriz ve Afet Yönetimi Savcılığı tarafından mahkemeye sevk edileceğini bildirdi. Mahkemeye sevk edilenler hakkında 6 aya kadar hapis cezası ve/veya 100 bin dirhem (27 bin dolar) para cezası verileceği konusunda uyardı.

Zaabi, ulusal sterilizasyon programının sona erdiğinin ilan edilmesinin normal hayata yeniden dönüş için önemli bir adım olduğuna dikkat çekerek salgından tamamen kurtuluncaya kadar toplumun tüm fertlerinin kamu sağlığını ve toplumsal güvenliği korumak için ilgili makamlar tarafından verilen kararlara ve talimatlara tam uyumunun önemini vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya