Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan’da yüzde 15’e çıkarılan KDV oranı bugün yürürlüğe girdi

Suudi Arabistan’da yüzde 15’e çıkarılan KDV oranı bugün yürürlüğe girdi

Çarşamba, 1 Temmuz, 2020 - 09:30
Riyad’daki bir mücevher mağazası (AFP)

Suudi Arabistan’da, Mayıs alında alınan Katma Değer Vergisi’ni (KDV) yüzde 5’ten yüzde 15’e çıkarma kararı bugün yürürlüğe girdi.

Zekât ve Gelir Vergisi Genel Otoritesi, tüm vergi mükelleflerine tesislerinin bu geçişe hazır olup olmadığını kontrol etme ve vergi oranını yükseltmeye ilişkin tüm geçiş hükümlerini tanıma çağrısında bulundu.

Otorite, vatandaşlar ve ülkede yaşayan yabancılardan aldıkları satış fişlerinde mağaza adı, satın alma tarihi, vergi numarası ve KDV oranı gibi bilgileri kontrol etmesini isteyerek, bu bilgilerin eksik veya hatalı olması halinde ihlal eden tesisi kurumun web sitesi ‘gazt.gov.sa’ ile üzerinden bildirme çağrısı yaptı.

Zekât ve Gelir Vergisi Genel Otoritesi, ülkedeki vergi sistemleri hakkında daha fazla bilgi edinmek ve hükümlerine uymak isteyen mükelleflerin kurumun web sitesini ziyaret etmesini, 19993 nolu çağrı merkezini aramasını ya da kurumun Twitter’daki müşteri hizmetleri hesabı aracılığıyla iletişime geçmesi gerektiğini bildirdi.

 


Editörün Seçimi

Multimedya