Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD’den Türkiye’ye ‘Ayasofya müze kalsın’ çağrısı

ABD’den Türkiye’ye ‘Ayasofya müze kalsın’ çağrısı

Perşembe, 2 Temmuz, 2020 - 10:30
Ayasofya (Reuters)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Birleşmiş Milletler (BM) Bilim, Eğitim ve Kültür Teşkilatı’nın (UNESCO), 'Dünya Mirası Listesi'de yer alan Ayasofya’yı camiye dönüştürme önerisinin ardından ABD, Ayasofya’nın müze olarak kalması yönünde çağrıda bulundu.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“Türk hükümetini, Ayasofya'nın müze statüsünü devam ettirmeye davet ediyoruz. Bu inançların geleneklerine ve Türkiye Cumhuriyeti’ni oluşturan çoğulcu tarihe saygının bir örneği olacaktır. ABD, Ayasofya'nın statüsündeki herhangi bir değişikliği, bu olağanüstü binanın mirasını ve binanın emsalsiz bir şekilde farklı inanç ve kültürlere köprü olarak insanlara hizmet kabiliyetini eksiltmek olarak görmektedir.”

6. yüzyılda inşa edilen Ayasofya, Doğu Roma döneminde İmparatorluk Kilisesi olması nedeniyle İmparatorların taç giyme merasimlerinin yapıldığı yerdi. Fatih Sultan Mehmet’in 1453’teki İstanbul fethinden sonra ise camiye dönüştürüldü.

 


Editörün Seçimi

Multimedya