Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İngiltere’den İsrail’e: İlhak gerçekleşirse 1967 sınırlarını tanımayız

İngiltere’den İsrail’e: İlhak gerçekleşirse 1967 sınırlarını tanımayız

Perşembe, 2 Temmuz, 2020 - 18:45
İngiltere Başbakanı'nın İsrail merkezli Yediot Ahronot gazetesinde Çarşamba günü yayınlanan makalesi (AFP)

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell geçtiğimiz salı günü İbranice yayın yapan Maariv gazetesinde yayınlanan makalesinin ardından bir başka Avrupalı yetkili de doğrudan İsraillilere seslenerek ‘dostça’ bir tavsiyede bulundu ve Batı Şeria’daki yerleşim birimlerinin ilhakından vazgeçmelerini istedi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson da dün Yediot Ahronot gazetesinde yayınlanan makalesinde İsraillilere bir dost ve İsrail’in güvenliğini düşünen bir kişi olarak ilhak planından vazgeçmeye çağırarak, şöyle seslendi:

“Bu plan, İsrail'in sınırlarını koruma amacına ulaşamayacak, aksine gelecekteki çıkarlarını tehlikeye atacaktır. Sadece İsrailliler ve Filistinliler için bir çözüm görmek istiyorum. İngiltere, İsrail'i haksız ve orantısız eleştirilerden her zaman korudu. Ancak, ilhak uluslararası hukuka aykırıdır. Bununla birlikte İsrail hakkındaki eski söylemlerin yeniden nüksetmesini isteyenlere verilemiş bir armağandır.  Umarım ilhak planı uygulanmaz. İsrailliler ve Filistinliler arasında bir anlaşmaya varılması dışında eğer bu gerçekleşirse, İngiltere 1967 sınırlarını tanımayacaktır.”

Öte yandan Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian dün yaptığı açıklamada, “İsrail'in işgal altındaki Batı Şeria'da herhangi bir araziyi ilhak etmesi uluslararası hukuka aykırıdır. Bunun bir takım sonuçları olacaktır” ifadelerini kullandı.

Reuters’ın haberine göre dün Fransa Parlamentosu’nda konuşan Le Drian şunları söyledi:

“Filistin topraklarının ilhak edilmesi, büyüklükleri ne olursa olsun çatışmanın çözümüne ilişkin tüm girişimler konusunda şüpheler uyandıracaktır. İlhakın bir takım sonuçları olacaktır. Avrupalı ortaklarımızla koordineli olarak ulusal düzeyde çeşitli seçenekler üzerinde çalışıyoruz.”

 


Editörün Seçimi

Multimedya