ABD Fırat’ın doğusuna doğru genişliyor

ABD Fırat’ın doğusuna doğru genişliyor

ABD askerleri Rus devriyesini engelledi
Cuma, 3 Temmuz, 2020 - 11:00
ABD askeri konvoyu (AFP)
Kamışlı/Kemal Şeyho

ABD güçleri doğudaki Haseke kırsalındaki sınır kasabası olan El-Yarubiyah’da askeri uçaklar için bir pistin de yer aldığı bir karakol inşa etti. Bu bölge, Yarubiyah’ın 8 kilometre güneyindeki Ümmü Kehf ve Sevami Hubub köyü ile Tel Ulu köyü arasında yer alıyor. ABD güçleri askeri teçhizat ve lojistik malzemeleri buraya taşıyarak, karakola giden yolları temizledi.

Bu gelişmeyle eş zamanlı olarak, Haseke’nin 30 kilometre kuzeyinde ABD güçlerinin konuşlandığı Kısrak Üssü’ne askeri teçhizat ve lojistik malzeme sevkiyatı gerçekleştirildi.


ABD askerleri Rus devriyesini engelledi

Öte yandan, ABD devriyesi, Kamışlı ve El Malikiye (Derik) arasındaki otobanın üzerinde bulunan Hane Sırri mevkiinde Rus askeri devriyesinin geçişine izin vermedi. ABD askerleri, Simelka Sınır Kapısı’na ulaşmaya çalışan Rus askeri polislerin yolunu kesti. Rus güçleri olayın ardından Kamışlı’daki mevzisine geri döndü.


Rusya ve Türkiye ortak devriye gerçekleştirdi

Rus askeri polisi ve Türk güçleri dün Halep kırsalındaki Ayn el-Arab (Kobani) kentinin batısında uzanan Suriye-Türkiye sınırında ortak devriye faaliyeti gerçekleştirdi.

Halenc köyünde, Türk ordusuna ait askeri araçlara taş atarak bölgeye girişlerini protesto eden Kürtlere, Rus askeri helikopterleri alçak uçuş yaparak göz yaşartıcı gazla müdahale etti.

Bölgede gerçekleştirilen 23. ortak kara devriyesine her iki taraftan dörder araç olmak üzere toplam 8 askeri zırhlı araç katıldı. Kentin batı sınırındaki Aşma köyünden hareket eden araçlar, güneydeki Carkli, Kıran, Dikmedaş, Buban ve Siftek’ten geçerek öğle vakitlerinde Tel Şair köyünde durdu. Devriye ekipleri aynı güzergahı takip ederek Aşma köyüne geri döndü. Türk askerleri Türkiye’deki mevzilerine döndü.


Geranic beldesinde Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi protesto edildi

Deyri Zor kentine bağlı Geranic beldesinin sakinleri, Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetime bağlı yerel meclislere tepki olarak önceki gün protesto gösterileri düzenledi. Aktivistlerin yerel gazetelerde ve sosyal medya hesaplarından yayınladığı fotoğraf ve videolarda, protestolara yüzlerce kişinin katıldığı görülüyor. Göstericilerden bazıları sokak aralarında lastik yakarken, bazıları da yerel meclislerin idari yolsuzluklarını eleştiren pankartları taşıyarak yürüdü. Göstericiler ekonomik koşulların iyileştirilmesi ve ekmeğin temin edilmesi talebini dile getirdiler. Bu protestolar, Deyri Zor kırsalında bulunan Ebu Hammam ve Keşkiyye beldelerinde düzenlenen protestolardan bir hafta sonra geldi. Söz konusu iki beldenin sakinleri, ekmeğin temin edilmesi, elektrik ve şebeke suyunun tedariki ve güvenliğin sağlanması talebiyle protesto düzenlemişti.

 


Editörün Seçimi

Multimedya