İngiltere, Venezuela'nın 1 milyar euroluk altınlarına el koydu

İngiltere, Venezuela'nın 1 milyar euroluk altınlarına el koydu

Cuma, 3 Temmuz, 2020 - 11:45
Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro (AFP)
Londra/İHA

İngiltere Yüksek Mahkemesi, Venezuela'nın İngiltere Merkez Bankasında saklı tutulan 1 milyar dolarlık altınını Venezuela lideri Maduro'ya verilmemesine hükmetti.  

Venezuela Merkez Bankası “BCV" , muhalefet darbeci lider Guaido’nun  talebi üzerine altın rezervini iade etmeyen İngiltere Merkez Bankası aleyhinde dava açtı.

Mahkeme kararında, İngiltere hükümetinin Venezuela’da tartışmasız bir biçimde Juan Guaido'yu devlet başkanı olarak tanıdığını bildirdi.

Şarku’l Avsat’ın BBC'den aktardığı habere göre, Venezuela Merkez Bankası avukatları mahkeme kararını temyize götüreceklerini belirtti.

İngiltere Merkez Bankası, Birleşik Krallık ve ABD'nin Maduro hükümetine uyguladığı yaptırımın ardından altın rezervlerini dondurmuştu.

Birleşik Krallık (İngiltere) ve diğer Batı ülkeleri, Ocak 2019’dan itibaren kendini meşru devlet başkanı olarak ilan eden ve Maduro hükümetini devirmeye çalışan Guadio'yu geçici başkan olarak tanıdıklarını duyurmuştu.

Öte yandan, İngiltere Dışişleri Bakanı Dominik Rapp, Ocak ayında Londra’da Guadio ile bir araya gelmiş  ve görüşme sonrasında Venezuella muhalefet liderinin, ülkedeki siyasi krize “barışçıl ve demokratik bir çözüm" bulmaya çalıştığını açıklayarak Guadio'nun sarf ettiği çabaları desteklediğini ifade etmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya