Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rand raporu: Çin’de vaka sayısı açıklanandan 37 kat fazla olabilir

Rand raporu: Çin’de vaka sayısı açıklanandan 37 kat fazla olabilir

Cumartesi, 4 Temmuz, 2020 - 09:15
Arşiv-İHA
Pekin/Şarku'l Avsat

Çin, ülkedeki Kovid-19 vaka sayısının 83 bin 542'ye ulaştığını, 4 bin 634 kişinin de salgından dolayı yaşamını yitirdiğini açıkladı. Ancak uluslararası taraflar Çin istatistiklerinin geçerliliğini sorguluyor.

Orduya yakın bir ABD araştırma merkezi, Çin'deki gerçek koronavirüs vaka sayısının resmi olarak ilan edilen sayıdan tahmini yaklaşık 37 kat fazla olduğunu iddia ediyor. Üst düzey bir ABD yetkilisi geçen ay Pekin'i vatandaşlarını kasıtlı olarak virüsü yaymak için yurtdışına göndermekle suçladı. "Aani" web sitesi, ABD ordusunun teröristleri ve ABD ulusal güvenliğine yönelik tehditleri tespit etmesine ve bunlarla nasıl başa çıkılacağına dair Rand Araştırma Merkezi'nin bir raporunu yayınladı. Raporda, Çin'deki gerçek koronavirüs vaka sayısının resmi olarak ilan edilen sayıdan yaklaşık 37 kat fazla olabileceğine dair deliller bulunduğu ve bunun ülkeler arasındaki ticari havacılık raporunun sonuçlarına dayandığı belirtildi.

Bu yılın ocak ayında Çin'de meydana gelen salgından bu yana birkaç yabancı ülke ve kuruluş, Pekin'i sessizlik ve virüsü gizlemekle suçladı. Web sitesinde yer alan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Çin'de bildirilen vaka sayısına göre, Japonya, Tayland, Güney Kore, ABD ve Tayvan'daki vakaların sayısının, bu ülkelerde duyurulmuş olanlardan çok daha düşük olması gerekiyordu." Raporda, Çin ile yoğun ticari ilişkileri nedeniyle bu ülkelerin virüse karşı en savunmasız olan ülkeler olduğu belirtildi.


Editörün Seçimi

Multimedya