Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Beyrut'taki Irak heyeti, Lübnan’ın gıda maddeleri ile yakıt değişimini tartışıyor

Beyrut'taki Irak heyeti, Lübnan’ın gıda maddeleri ile yakıt değişimini tartışıyor

Cumartesi, 4 Temmuz, 2020 - 09:45
Lübnan Başbakanı Hasan Diyab, Iraklı heyeti ağırladı (Lübnan Medya Ajansı)

Petrol ve tarım bakanlarından oluşan bir Irak heyeti, dün Beyrut ziyaretlerinde yaptığı açıklamada, Irak’a ait petrol türevlerinin Lübnan gıda ve tarım ürünleri ile değişimini önerdi. Lübnan Temsilciler Meclisi Başkanı Nebih Berri ve Başbakan Hasan Diyab ile gerçekleştirilen görüşmeler sonrasında konuları takip etmek üzere komiteler oluşturuldu. Toplantılar, ilgili bakanlar arasındaki ikili görüşmeler ile son buldu.

Başbakan Hasan Diyab; Iraklı Petrol Bakanı Abdulcabbar İsmail, Tarım Bakanı Muhammed Kerim Casim ve diğer isimlerin bulunduğu Iraklı bir heyet ile sabah saatlerinde bir araya geldi. Taraflar, başta ticari ve tarımsal mübadele ile enerji ve turizm alanlarında işbirliği olmak üzere tüm alanlarda ikili ilişkileri geliştirmenin yollarını tartıştı.

Bakan İsmail, ziyaret sırasında yaptığı açıklamada, “Birkaç konuyu masaya yatırdık. Bunlardan en önemlileri ise, Lübnan'ın koronavirüs salgınıyla mücadele deneyiminden nasıl yararlanılacağı ve bilhassa Irak'ın şu anda en yüksek vaka oranlarını kaydettiği sırada iki ülke arasındaki ortak işbirliği olasılığının neler olduğuydu. Lübnan hastanelerine giden Iraklılar için Lübnan sağlık hizmetlerinin türünü geliştiren yeni bir anlaşmadan, aynı zamanda daha önce tarım, tarımsal ıslah ve tarımsal endüstriler alanında çalışan Lübnan şirketlerinin Irak'a nasıl iade edileceğinden bahsettik. Hele ki Irak gelecek vaat eden bir pazar iken. Zira son iki yılda, tarımsal üretim hacminde yaşanan büyük gelişme, gıda endüstrilerinin varlığı için büyük fırsatlar doğurdu” dedi.

Lübnan Enerji Bakanı Rimun Gacar ise şu açıklamalarda bulundu:

“Irak Enerji Bakanı ile en önemlisi Lübnan elektrik çıkarını gözeten petrol türevleri ithalatı olmak üzere çeşitli konulardan konuştuk. Karşılığında Irak pazarı ise para yerine tarımsal ve endüstriyel malzemeleri, aynı zamanda Irak limanından Lübnan limanına giden gemiler aracılığıyla Sonatrach ile takip ettiğimiz aynı ithalat yöntemiyle alabilir. Genel çerçeveyi kurduk. Irak ile gerekli miktarlarda işbirliği yapma niyeti mevcut. Koşulların, kalitenin ve fiyatın bize uygun olup olmadığını görecek, konu hakkında kısa sürede net bir görüşe sahip olacağız. Devlet mülkiyetindeki Irak şirketinin bu miktarı bize sağlama kapasitesini yoklayacak görüşmeler var. Şartlar ile ilgili henüz bir fikrimiz yok. Irak, Lübnan'a bu tür petrol tedarik etmeye istekli olduğunu belirtti. Konuyu Bakanlar Kuruluna sunacağım, uzun sürmeyecek.”

Bakan Gacar, ürünlerin mübadelesi konusunda ise “Bize yakıt türevleri sağlama karşılığında gıda ve tarım ürünleri istiyorlar” ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya