Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Riyad’dan insan ticareti mağdurlarının korunması ve ayrımcılık yapılmadan desteklenmesi çağrısı

Riyad’dan insan ticareti mağdurlarının korunması ve ayrımcılık yapılmadan desteklenmesi çağrısı

Cumartesi, 4 Temmuz, 2020 - 08:00
Suudi Arabistan BM Daimi Heyeti İnsan Hakları Bölümü Başkanı Meş’al el-Belevi

Suudi Arabistan hükümeti, insan haysiyetine karşı her türlü davranışı yasaklayan İslam şeriatı hükümlerine bağlılık doğrultusunda, insan ticareti suçlarıyla mücadeledeki çabalarınsürdüğünün altını çizdi.

Suudi Arabistan BM Daimi Heyeti’nden İnsan Hakları Bölümü Başkanı Meş’al el-Belevi, Cenevre'deki İnsan Hakları Konseyi toplantısında yaptığı açıklamada İnsan Hakları Konseyi’nin merkezinde, insan ticaretini önlemede ve mücadelede samimi çabaların ve mağdurlarına ayrım yapmadan yardım etme çabalarının sürmesi gerektiğinin altını çizdi. Belevi, açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Krallık, insan onuruna her türlü hakareti yasaklayan ve insan haklarına saygı gösterilmesini ve haklarının korunmasını sağlayan İslam şeriat hükümlerine bağlılığından dolayı insan ticareti suçlarıyla mücadele etmek için aralıksız çaba sarf etmektedir. Aynı zamanda insan ticareti suçlarına yönelik olarak da bu suçlarla ilgili sözleşmelere ve protokollere katılmaya özen göstermektedir. Krallık, İnsan Ticareti ile Mücadele Komisyonu  oluşturdu ve İnsan Kaynakları ve Sosyal Kalkınma Bakanlığı'nda bu suçlarla mücadele için bir departman kurdu.”

Belevi açıklamasının devamında söz konusu çabaların tüm insanlığın bu tür suçlardan korunması ve ayrımcılık yapmadan mağdurlara yardım ve edilerek tazminat sağlanması için katkıda bulunduğunu vurguladı. Belevi ayrıca İnsan Ticareti ile Mücadele Komisyonu'nun kolluk kuvvetleri için birçok program ve eğitim faaliyeti yürüttüğünü, insan ticareti vakalarını ve davalarını belirleyerek izlediğini ve sorunla daha iyi başa çıkabilme yolları üzerinde çalıştığını vurguladı.

Meş’al el-Belevi, Krallık tarafından özellikle kadın ve çocuklara yönelik gerçekleştirilen insan ticaretiyle mücadele konusunda yürütülen çabaların, Krallığın bu alanda ileri bir konumda olmasını sağladığını söyledi. Krallığın, insan ticareti ile mücadele eden ülkeler sınıflandırmasında yer almasının ve uluslararası raporlardaki göstergelerin bu konuda kayda değer bir ilerleme olduğunun belirgin bir kanıtı olduğunu belirten Belevi, bu durumun Krallığın genel anlamda insan haklarını koruma ve mücadeleye teşvik ettiğini, özelde de insan ticaretiyle mücadeledeki çabaları sürdürdüğünü yansıttığına dikkat çekti.


Editörün Seçimi

Multimedya