Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

DEAŞ için evlilik düzenlemekle suçlanan bir kadın 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı

DEAŞ için evlilik düzenlemekle suçlanan bir kadın 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı

Cumartesi, 4 Temmuz, 2020 - 08:45
Dün Saksonya Mahkemesi’nde DEAŞ terör örgütü için evlilik düzenleme suçlamasıyla yargılanan kadın, duruşma sırasında yüzünü gizledi. (DPA)

Alman vatandaşı Suriyeli bir kadının Almanya’da DEAŞ için evlilik düzenlediği suçlamasıyla açılan dava dün başladı. Almanya’nın güneyinde, Saksonya Eyaleti’ndeki Celle Mahkemesi’ndeki duruşmada sanık, DEAŞ’a katılmak ve örgütün Suriye savaşındaki silahlı eylemlerine destek olmak için Suriye’ye gittiğini itiraf ederek Suriye’ye gitmekten dolayı pişman olduğunu ve örgütten ayrıldığını söyledi.

Savunma avukatı, müvekkilinin DEAŞ militanlarıyla evlendirmek için Almanya’da kadın bulduğuyla ilgili suçlamayı destekleyen bir kanıt bulunmadığını belirttiği açıklamasında “Kız Kardeşler Şebekesi” olarak adlandırılan sözde yapının varlığını reddetti. Yargılanan kadın, terör örgütü mensubu olmak ve Almanya’nın savaş silahlarını kontrol yasasını ihlal etmekle suçlanıyor. Zira Suriye’de bulunduğu süreçte iki adet Kalaşnikof ve el bombasına sahip olmakla suçlanıyor.

Başsavcılık tarafından yapılan açıklamada zanlının silahlı isyan sırasında DEAŞ’a destek olmak için Suriye’ye gittiği ve Almanya’dan örgüte kadınlar kazandırmak için örgütün kadın ağına katıldığı belirtildi.

İddia makamı, mahkeme tarafından önceki gün WhatsApp uygulaması üzerinden gönderilen mesajı okudu. Mesajda 30 yaşındaki sanığın kadınları kendisine katılmaya teşvik ettiği ve örgüt içi yaşamı övdüğü belirtildi.


Editörün Seçimi

Multimedya