Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Brezilya, Çin tarafından geliştirilen koronavirüs aşısına onay verdi

Brezilya, Çin tarafından geliştirilen koronavirüs aşısına onay verdi

Cumartesi, 4 Temmuz, 2020 - 13:00
Sinovac şirketi Pekin'de bir laboratuvarda koronavirüs test aşısını deniyor (AFP)

Brezilya Sağlık Düzenleme Kurumu (Anvisa) dün, Çin merkezli Sinovac şirketi tarafından geliştirilen koronavirüsle mücadele amaçlı üretilen aşının klinik çalışmalarına onay verdi.

İlk olarak 11 Haziran’da açıklanan aşı çalışmasına Sao Paulo‘daki biyolojik araştırma merkezi olan Butantan Enstitüsü başkanlık ediyor. Sinovac ile yapılan anlaşma sadece deneyleri değil, potansiyel aşıyı yerel olarak üretmek için teknoloji transferini de içeriyor.

Sao Paulo Valisi Joao Doria, Temmuz ayında başlayacak denemelere yaklaşık 9 bin kişinin katılacağını, aşının, 2021'in ilk yarısında hazır olabileceğini söyledi.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Brezilya'da 1,5 milyonu aşkın vaka bulunuyor. Brezilya, dünya üzerinde ABD’den sonra virüsten etkilenen ikinci ülke oldu.

Brezilya’da son 24 saatte bin 290 ölümün yaşanmasıyla ülkede virüs kaynaklı ölü sayısı 63 bin 174 oldu.

Brezilya Sağlık Bakanlığı dün, son 24 saatte 42 bin 223 kişide virüs görüldüğünü belirterek, ülkedeki toplam vaka sayısının bir milyon 539 bin 81’e ulaştığını duyurdu.


Editörün Seçimi

Multimedya