Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan: El-Ula Havaalanı'nın kapasitesi yüzde 300 arttı

Suudi Arabistan: El-Ula Havaalanı'nın kapasitesi yüzde 300 arttı

Cumartesi, 4 Temmuz, 2020 - 12:00
Yılda 400 bin yolcuyu ağırlaması beklenen havaalanı, yakında uluslararası uçuşlara başlayacak.(Şarku'l Avsat)

El-Ula Valiliği Kraliyet Komisyonu, dün (Cuma) yaptığı açıklamada, Suudi Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ile işbirliği içinde ülkenin kuzeybatısında yapımına başlanan havaalanı geliştirme projesinin ikinci aşamasının tamamlandığını duyurdu.

Havaalanının, El-Ula şehrini kültür turizmi açısından önemli bir merkez haline getirmesi beklenirken, komisyonun Ekim ayında bölgeyi yeniden ziyaretçilere açmayı düşündüğü belirtildi.

İkinci aşama, ana terminal binasının yenilenmesini, daha büyük uçak tiplerine uygun apron ve pist alanlarının genişletilmesini ve yıllık 100 bin yolcu kapasitesinin 400 bine çıkarılmasını hedefliyordu. Ayrıca, proje şehrin etkileyici atmosferi ve derin mirasıyla bütünleşmiş yerel yapı malzemelerinin kullanıldığı bir vip salonunun kurulmasını da içerirken, yolculara konforlu bir uçuş deneyimi sunmayı amaçlayan bir ortam hazırlıyor.

Öte yandan, Kraliyet Komisyon Sözcüsü Saad El-Matrafi, El-Ula'da yürütülen altyapı kalkındırma projelerinin, komisyonun sürdürebilir büyüme stratejisinin temelini oluşturan ana öğeler olduğuna dikkati çekti. Havaalanını, Riyad'ın kuzeybatısının ihtiyaçlarını karşılayan lojistik bir merkez olarak gören El-Matrafi, projenin bölge halkına yeni iş imkanları sağladığına değindi.

Komisyon ile Suudi Arabistan hava yollarının gerçekleştirdiği işbirliği kapsamında, Riyad’dan El-Ula'ya haftada 4 uçuş başlatılırken, Cidde ve diğer şehirlerden de yeniden uçuş seferlerinin düzenlenmesi planlanıyor.

2019 yılında 855 uçuşun gerçekleştiği havaalanı, yaklaşık 52 bin yolcu ağırlarken,  bir dizi uluslararası uçuşa da ev sahipliği yaptı.

Komisyon, plan taslağında belirlenen on iki stratejik ilkeye göre sürdürebilirlik metodolojisini benimsediğini belirttiği açıklamada, metodolojinin miras ile yeniliğin yada sanat ile kültürün arasında bir denge kurmaya çalışıldığını bildirdi. Komisyon ayrıca, çalışmanın bölge halkına iş imkanları sağladığı gibi ekonomik yatırımlarında önünü açtığını belirtti.

Havaalanı geliştirme projesi, önümüzdeki on yıl içinde bölgede planlanan kültürel peyzaj alanlarındaki gelişmeler hakkında ayrıntılı bilgi vererek, şehrin kültürel doğasını desteklemektedir.

Komisyon, 2035 yılına kadar, yılda iki milyon ziyaretçi çekmeyi ve 38 bin yeni istihdam alanı sağlamayı hedefliyor.

2019’da tamamlanan havaalanı geliştirme projesinin ilk aşaması, daha fazla uçağı karşılayabilecek hava sahası kapasitesinin yanı sıra, gelen ve giden yolcu salonlarında yeni dijital bilgi sistemiyle çalışan bir mekanizmayı  içermektedir.


Editörün Seçimi

Multimedya