Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Reuters iddiası: Kimliği belirsiz uçaklar Vatiyye Hava Üssü’nü vurdu

Reuters iddiası: Kimliği belirsiz uçaklar Vatiyye Hava Üssü’nü vurdu

Pazar, 5 Temmuz, 2020 - 14:15
UMH güçlerinin geçtiğimiz Mayıs ayında yeniden kontrol altına aldığı Vatiyye Hava Üssü'nde imha edilen bir uçak hangarı (AFP_Arşiv)

Reuters, dün gece Libya’da kimliği belirsiz savaş uçaklarının, Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) güçlerinin Türkiye'nin desteğiyle yakın zamanda kontrolünü yeniden ele geçirdiği Vatiyye Hava Üssü’nü bombaladıklarını bildirdi.

Mareşal Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu'na (LUO) yakın bir kaynak, bombardımanın ‘kimliği belirsiz uçaklar’ tarafından gerçekleştirildiğini belirtti. Üssün yakınlarındaki Zintan şehri sakinlerinden biri ise üs yakınlarından gelen patlama sesleri duyulduğunu söyledi.

UMH güçlerinin geçtiğimiz Mayıs ayında Vatiyye Hava Üssü’nün kontrolünü yeniden ele geçirmesi, LUO’nun başkent Trablus’a yönelik 14 ay süren saldırılarının zayıflamasının ve Trablus’un eteklerindeki yeni cephe hatlarına çekilmesinin başlangıcı oldu.

UMH güçlerinin LUO’nun gelişmiş hava savunma sistemine ve silahlı insansız hava araçlarıyla (SİHA) düzenlediği saldırılara karşılık vermesinde Türkiye’nin desteği büyük önem taşıyordu. LUO’nun tedarik ve takviyeleri hatları hedef alındı.

Bir Türk kaynak geçtiğimiz hafta, Türkiye’nin Libya'da, ülkenin batısındaki en önemli hava üssü olan Vattiye Hava Üssü’nü kullanmak için UMH ile görüşmelerde bulunduğunu açıklamıştı.

Reuters'ın haberine göre Türkiye Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Bakan Hulusi Akar'ın Cuma ve Cumartesi günleri UMH Başkanı Fayiz es-Serrac ile görüşmek üzere Trablus'ta olduğu ve Akar'ın UMH’ye yardım etmek için ülkesinin ne gerekiyorsa yapmayı taahhüt ettiğini söylediği aktarıldı.

Türkiye'nin Libya'ya müdahalesi, Fransa ve Yunanistan'ı kızdırırken Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian Ankara'ya karşı yeni yaptırımlar uygulanabileceği konusunda uyardı.

UMH ve LUO şimdi Misrata ve Sirte şehirleri arasındaki yeni cephe hatlarında güçlerini topluyorlar.

Öte yandan Mısır, LUO’nun Ocak ayında kontrolünü ele geçirdiği Sirte'yi almak için Türkiye destekli herhangi bir girişime doğrudan müdahale edebileceği uyarısında bulunmuştu.

 


Editörün Seçimi

Multimedya