Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Irak’ta Haşimi suikastından sonra Federal Polis 1. Tümen Komutanı görevden alındı

Irak’ta Haşimi suikastından sonra Federal Polis 1. Tümen Komutanı görevden alındı

Salı, 7 Temmuz, 2020 - 10:00
Cumhurbaşkanı Berham Salih, güvenlik uzmanı Hişam el-Haşimi’nin fotoğrafını Twitter hesabından paylaştı
Bağdat/Şarku’l Avsat

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazimi, siyaset ve güvenlik uzmanı Hişam el-Haşimi’nin Bağdat’taki evinin önünde öldürülmesinin ardından  Federal Polis 1. Tümen Komutanı Muhammed Kasım’ı görevden aldı.

Cumhurbaşkanı Berham Salih, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, suikastı Irak’ı hedef alan ‘aşağılık’ bir suç olarak nitelendirerek, Haşimi’nin yasadışı eller tarafından öldürüldüğünü belirtti.

Salih, söz konusu aşağılık suçun bir Iraklıyı ve onun özgür ve onurlu bir yaşam hakkını hedef aldığına vurgu yaparak, ülkede güvenlik ve barışı sağlamak için suçluları ortaya çıkarıp adalete teslim etmeleri gerektiğini ifade etti.

Meclis Başkanı Muhammed el-Halbusi ise, yetkili hükümet kurumlarına soruşturmanın ve özellikle tekrarlayan kaçırma ve suikast eylemlerinden sonra bu suça karışanların ifadelerinin kamuya açıklanması çağrısında bulundu.

Irak resmi haber ajansı INA’ya göre Halbusi, “Güvenlik hizmetleri, kendilerine verilen sorumluluğa bağlı kalarak, yasa dışındaki kişiler ve vatandaşların güvenliğine müdahale edenlere bir son vermelidir” dedi.

İçişleri Bakanı Osman el-Ganimi de, Federal İstihbarat ve Soruşturma Bakanlığı’na bağlı olacak şekilde, suikast hakkında soruşturma komisyonu kurulması talimatı verdi.


Editörün Seçimi

Multimedya