Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi: TSK Münbiç’in batısını vurdu

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi: TSK Münbiç’in batısını vurdu

Salı, 7 Temmuz, 2020 - 07:00
Suriye’de Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait zırhlı araç (AFP-Arşiv)

Türk ve Rus askerleri, Haseke kentinin kuzeydoğusundaki Suriye-Türkiye sınırının Suriye tarafında bulunan Malikiye bölgesinde dün ortak devriye faaliyeti gerçekleştirdi. Bu, bir hafta içinde yapılan ikinci devriye. Önceki devriye ise 2 Temmuz’da Ayn el-Arab’da (Kobani) Rus uçaklarının eşliğinde gerçekleşti.

Türkiye Savunma Bakanlığı, Suriye’nin kuzeydoğusunda ‘Barış Pınarı’ adını verdiği bölgelerde tespit edilen top mühimmatının imha edildiğini bildirdi.

Bakanlıktan önceki gün yapılan açıklamada, “Barış Pınarı bölgesinde tespit edilen top mühimmatı, kahraman komandolarımız tarafından her türlü emniyet tedbiri alınarak kontrollü bir şekilde imha edildi” ifadesine yer verildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) 9 Ekim 2019’da Suriye Milli Ordusu’nun katılımıyla Suriye’nin kuzeydoğusundaki Fırat’ın doğusunda yer alan bölgelere ‘Barış Pınarı Harekatı’ ismiyle askeri operasyon başlattı. Washington-Ankara arasında varılan anlaşma sonrası harekat 17 Ekim’de durduruldu. Anlaşmada, ABD öncülüğündeki Uluslararası Koalisyon’un destek verdiği Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) ana omurgasını oluşturan YPG unsurlarının çekilmesi gerektiği ifade edildi. Akabinde Rusya ve Türkiye’nin 22 Ekim’de imzaladığı Soçi Anlaşmasında iki tarafın askerlerinin bölgede ortak devriye faaliyeti yürütmesi kararı alındı.

Öte yandan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, TSK’nın ve desteklediği grupların, pazarı pazartesiye bağlayan gece SDG’nin kontrolündeki bölgeleri roketlerle hedef aldığını açıkladı. Gözlemevi’nin aktardığına göre, Münbiç’in batısındaki El-Yaşili ve Arab Hasan köyleri bombalandı.

TSK ağır silahlarla Haseke kırsalındaki Nevihat, Hadravi ve Ebu Reseyn köylerinde konuşlanan SDG unsurlarını hedef aldı. Aynı şekilde Ayn İsa kırsalındaki Huşan köyü ile İstirahe Sakr bölgesine yapılan bombardımanda köydeki bulunan bir yakıt istasyonu alev alırken çevrede maddi hasarlar meydana geldi. Ayn İsa kırsalından Tel Abyad’ın batısına kadar uzanan bölgedeki savaş mevzileri bombalandı. TSK ve desteklediği gruplar ayrıca Tel Abyad’ın batı kırsalında yer alan Ebu Hayya, Kur Hasan, Kazeli Harbat Bakar, Tel ed-Debs köylerini bombaladı.

Türkiye Savunma Bakanlığı’ndan dün yapılan açıklamada, “Kahraman Komandolarımız, Barış Pınarı bölgesindeki Suriyeli kardeşlerimizin huzur ve güvenliği için her türlü tedbiri almaya devam ediyor. Komandolarımız, terör örgütü PKK/YPG’nin bir saldırı girişimini daha önleyerek 2 PKK/YPG’li teröristi etkisiz hale getirdi” denildi.


Editörün Seçimi

Multimedya