Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Lübnan’da 12 yeni koronavirüs vakasının daha kaydedilmesi ile toplam vaka sayısı bin 885’e yükseldi

Lübnan’da 12 yeni koronavirüs vakasının daha kaydedilmesi ile toplam vaka sayısı bin 885’e yükseldi

Salı, 7 Temmuz, 2020 - 10:15
Lübnan’da koronavirüs vakalarının tedavisinin yapıldığı Rafik Hariri Hastanesi (Reuters)

Lübnan’da pazartesi günü, son 24 saatte, 12 yeni koronavirüs vakasının kaydedilmesi ile toplam kaydedilen vaka sayısı bin 885’e yükseldi.

Alman Haber Ajansı’nın (DPA) aktardığına göre, Lübnan Sağlık Bakanlığı koronavirüse dair gelişmelerin aktarıldığı günlük raporunda, son 24 saatte, 11’i ülke sakini ve biri göçmen olmak üzere 12 yeni koronavirüs vakasının kaydedilmesi ile 21 Şubat’tan bu yana kaydedilen toplam vaka sayısının bin 885 kişiye yükseldiğini duyurdu.

Bakanlık, son 24 saat içinde virüs sebebiyle bir ölümün kaydedilmediğini, 21 Şubat’tan bu yana kaydedilen toplam ölüm sayısının 36’da sabit kaldığını belirtti.

Enformasyon Bakanlığının koronavirüs haberlerini aktardığı resmi web sitesinde yer alan bilgiye göre, kritik vaka sayısı 8’e yükselirken, iyileşen vaka sayısı bin 311 kişiye yükseldi.

Lübnan Halk Sağlığı Bakanlığına bağlı ekipler, Lübnan’ın tüm bölgelerinde rastgele kişilere PCR testleri yapıyor.

Lübnan Bakanlar Kurulu 15 Mart'ta yapılan acil bir oturumda, koronavirüs salgının yayılmasına karşı genel seferberlik ilan etmişti ve genel seferberlik 2 Ağustos'a kadar uzatılmıştı.

Uluslararası Refik Hariri Havaalanında (Beyrut Havaalanı), koronavirüs salgının yayılması durumunun sonuçlarının değerlendirilmesi için havaalanın ilk aşamada kapasitesinin sadece yüzde 10 ile çalışması ile Temmuz ayının başından bu yana Lübnan'dan ve Lübnan'a yapılan uçuşlar tekrar başladı.

Lübnan İçişleri Bakanı geçen ay, lunaparkların, gece kulüplerinin, salonların, sosyal etkinlik salonlarının, çocuklar için yaz kamplarının, halk pazarlarının, internetten oyun merkezlerinin ve halka açık parkların açılmasına izin veren bir karar çıkardı.

Kararda, eğlence parkları, parklar, çocuk oyun salonları, tiyatrolar ve sinemaların kapalı kalmasına karar verildi.

İçişleri Bakanı, kreşlerin, kulüplerin, akademilerin, stadyumların,  açık ve kapalı spor tesislerinin, sabah 05.00’ten akşam 24.00 kadar açık kalma ruhsatı olan kumarhanelerin, açılmasına izin verdi.


Editörün Seçimi

Multimedya