Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Irak’ta bir güvenlik uzmanına ‘susturucu’ ile suikast düzenlendi

Irak’ta bir güvenlik uzmanına ‘susturucu’ ile suikast düzenlendi

Salı, 7 Temmuz, 2020 - 08:15
Silahlı gruplar alanında önemli araştırmalar yapan güvenlik uzmanı Hişam el-Haşimi.
Bağdat/Fadıl en-Neşmi

Irak’ta silahlı gruplarla ilgili yaptığı araştırmalarla tanınan Hişam el-Haşimi dün akşam saatlerinde başkent Bağdat’taki Zuyune bölgesindeki evinin önünde, silahlı bir çete tarafından uğradığı suikast sonucu öldü.

Irak İçişleri Bakanlığı Basın Dairesi Başkanı Saad Maan, susturucu silahla düzenlenen saldırıda Haşimi’nin olay yerinde yaşamını yitirdiğini bildirdi.

İçişleri Bakanlığı’ndan faillerin kimliğine ilişkin henüz bir açıklamada yapılmadı. Ancak olayın detaylı bir şekilde incelenmesi için özel bir komisyon kurulması bekleniyor.

Irak’ta DEAŞ ve El-Kaide’nin yanı sıra İran destekli silahlı gruplar hakkında çalışmalar yürüten Haşimi, İran destekli silahlı gruplara yönelik sert eleştirileriyle tanınıyordu.

Haşimi dün akşam saat 21.00 civarında gerçekleşen saldırıdan yaklaşık 1 saat önce Twitter hesabı üzerinden paylaştığı mesajda, Irak’taki bölünmelerin derinleşmesinin sebeplerini 3 madde halinde sıralamıştı:

1- İşgalle birlikte kotaların benimsenmesi (Şii, Sünni, Kürt, Türkmen ve azınlıklar). Bunlar Irak’taki oluşumların özüdür.

2- Bölünmeler üzerinden kazanımlarını pekiştirmek isteyen etkin partiler (Şii, Sünni, Kürt ve Türkmen).

3-  Siyasi rekabeti mezhep merkezli rekabetle değiştiren dini partiler.


Editörün Seçimi

Multimedya