Hindistan, koronavirüs vaka sayısı sıralamasına üçüncü sıraya yerleşti

Hindistan, koronavirüs vaka sayısı sıralamasına üçüncü sıraya yerleşti

Salı, 7 Temmuz, 2020 - 08:30
Yeni Delhi’de koronavirüs hastalar için bakım merkezine dönüştürülen kapalı spor kompleksinin içinde yer alan inşaat halindeki yoğun bakım ünitesine yatak taşıyan işçiler. (Reuters)
Yeni Delhi-İslamabad/Şarku’l Avsat

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarının artmaya devam ettiği Hindistan hastalıktan en çok etkilenen ülkeler sıralamasında üçüncü sıraya yükseldi. Dünya genelindeki vaka sıralamasında Hindistan’ı, Güney Asya’daki salgının merkez üssü haline gelen Pakistan takip ediyor.

Hintli yetkililer tarafından dün yapılan açıklamaya göre şu ana kadar yaklaşık 700 bin Kovid-19 vakası kayıtlara geçti. Teyit edilen vaka sayısı Rusya’daki vaka sayısını geçti.

Hindistan Sağlık Bakanlığı son 24 saat içinde kayıtlara geçen 24 bin vakanın ardından toplam vaka sayısının 697 bin 358’e yükseldiğini duyurdu. Rusya’daki vaka sayısı da 681 bine ulaştı.

Şu ana kadar en yüksek vaka sayısı ABD ve Brezilya’da kaydedildi. Ancak görünüşe göre Hindistan’ın koronavirüs bilançosu önümüzdeki birkaç hafta içinde zirve yapmayacak.

Uzmanlar, bu ay Hindistan’da 1 milyon vaka eşiğinin aşılmasını beklerken Hindistan’da şu ana kadar 19 bin 963 vefat vakası kaydedildi. Bu sayı, salgından en çok etkilenen birçok ülkeye nazaran daha az ölüm meydana geldiğine işaret ediyor.

Yeni Delhi’de 10 bin yataklı geçici bir hastane kurulurken diğer şehirler vaka sayılarının arışını önlemek için hareket kısıtlamalarını sıkılaştırıyor.

Kerala eyaletinin başkenti Thiruvananthapuram’da pazartesi gününden itibaren tedbir amaçlı olarak toplu taşımanın askıya alınacağı ve sadece eczanelerin açık kalacağı belirtilerek sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Bu adım, salgını önlemek için aldığı tedbirler nedeniyle övgü alan eyalet genelinde yüzlerce yeni enfeksiyon vakasının kaydedilmesinin ardından geldi.

Güney Asya’da koronavirüs salgınının merkez üssü haline gelen Pakistan’da yapılan testler, iki bakanın koronavirüs enfeksiyonu kaptığını ortaya çıkardı.

Şarku’l Avsat’ın Bloomberg News’ten naklettiğine göre Sağlık Bakanı Zâfir Mirza dün Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “hafif semptomlar” nedeniyle kendisini evinde izole ettiğini bildirdi. Pakistan Dışişleri Bakanı Mahmud Kurayşi de geçen hafta virüsten etkilendiğini doğrulamıştı.

Pakistan hükümeti, yaklaşık 2 aylık kısmi bir karantinanın ardından mayıs ayının ikinci haftasında yasakları hafifletmeye başladı ve o günden bu yana ülkede koronavirüs vakaları artmaya devam ediyor.

Hükümet, vakaların temmuz ayı sonu itibariyle 1 milyonun üzerine çıkacağını tahmin ederken Başbakan İmran Han’ın Bilim ve Teknoloji Ekibi’nin Başkanı Ataurrahman, yetkililerin geçen ay koronavirüs kaynaklı ölüm oranlarını azalttıkları bilgisini verdi.

Pakistan’daki koronavirüs vaka sayısı dün itibariyle 231 bin 818’e, ölüm vakası ise toplam 4 bin 762’ye yükseldi.


Rusya

Rus yetkililer, son 24 saat içinde 6 bin 611 yeni bulaş vakasının kaydedildiğini açıkladıktan sonra pazartesi günü itibariyle Rusya genelindeki Kovid-19 salgınına bağlı toplam vaka sayısı 687 bin 862’ye yükseldi. Yetkililer, yaşamını yitiren 135 kişi ile birlikte ölü sayısı toplamda 10 bin 296’ya ulaştığını açıkladı. Hindistan hafta başında ABD ve Brezilya’dan sonra dünyada en yüksek üçüncü vakayı kaydederek Rusya’yı geride bıraktı.


Çin

Çinli sağlık yetkilileri tarafından dün yapılan açıklamada 4 kişiye daha yeni tip koronavirüs teşhisi konulduğunu, bunların üçünün yurt dışından gelenlerden oluştuğu, birinin ise Pekin’deki yerel bir bulaş vakası olduğu duyuruldu.

Çin Ulusal Sağlık Kurumu, sağlık durumlarından şüphelenilen veya herhangi bir semptom göstermediği halde test sonucu pozitif çıkan 106 kişinin daha karantina altına alındığını açıkladı.

Virüsün geçen yılın sonunda Wuhan kentinde ortaya çıkmasından bu yana ülkede 83 bin 557 bulaş ve 4 bin 634 ölüm vakası kayıtlara geçti.


Editörün Seçimi

Multimedya