Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Louvre Müzesi kapılarını yeniden açtı

Louvre Müzesi kapılarını yeniden açtı

Salı, 7 Temmuz, 2020 - 08:30
Ziyaretçiler dün Paris'teki Louvre Müzesi'ne girebilmek için sıra bekledi. (Reuters)
Paris/Şarku’l Avsat

Koronavirüs nedeniyle 16 haftadır kapalı olan Louvre Müzesi dün kapılarını yeniden açtı. Ziyaretçiler, müzeye girebilmek için sırada bekledi. 

Müze yönetimi, koronavirüsün yayılmasını önlemek için sıkı önlemler aldı. Alınan önlemler çerçevesinde her yarım saatte bir sadece 500 kişilik gruplar içeri alınacak. Ayrıca tüm ziyaretçilerin maske takması sağlanacak, işaretlenen yerlerden yürümeleri istenecek ve geriye dönmeleri önlenecek.

Müze Müdürü Jean Luc Martinez, müzenin açıldığı ilk gün ziyaret için 7 bin kişinin rezervasyon yaptığını, pandemiden önce müzenin günde yaklaşık 30 bin ziyaretçi aldığını söyledi. Martinez, Louvre Müzesi’nin karantina sürecindeki zararının 40 milyon euro tutarını aştığına dikkat çekti.

Martinez açıklamasında, ziyaretçilerin Mona Lisa tablosu önünde yalnız kalmasının sabah ilk saatte veya  gün  sonunda mümkün olduğunu belirtti.

Fransa'daki turistik yerler, koronavirüsün yayılmasını önlemek için getirilen kısıtlamalar kapsamında kapatıldıktan sonra tekrar açılmaya başladı. Eyfel Kulesi, haziran ayının sonundan bu yana yeniden ziyaretçi almaya başladı. Paris yakınlarındaki Disneyland’in (Euro Disney) ise 15 Temmuz'dan itibaren kapılarını açması planlanıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya