Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır’da senato seçimleri için hazırlıklar başladı

Mısır’da senato seçimleri için hazırlıklar başladı

Salı, 7 Temmuz, 2020 - 16:15
Mısır Göçmenlik Bakanı dün Kahire’de Mısır Ulusal Seçim Kurulu Başkanı ile bir araya geldi. (Mısır hükümeti)
Kahire/Şarku’l Avsat

Mısır hükümeti, Ulusal Seçim Kurulu’nun önümüzdeki cumartesi günü sunulacak talepleri almaya ve senato seçimlerinin düzenlenmesi için hazırlıklara başladı. Mısır Göçmenlik Bakanı Nabila Makram dün Mısır Ulusal Seçim Kurulu Başkanı Laşin İbrahim ile gerçekleştirdiği görüşmede seçim sırasında yurt dışında ikamet eden vatandaşlar için özel oylama meselesini ele aldı.

Mısır’da senato seçimlerinin 11 - 12 Ağustos tarihlerinde yapılması bekleniyor.

Makram, önceki seçimlerde olduğu gibi yurt dışında yaşayan Mısırlıların oy kullanmaları için tüm tesisleri sağlamak üzere Ulusal Seçim Kurulu ile birlikte çalışma sözü verdi. Ayrıca yurt dışındaki Mısırlıların anavatanları konusunda aldıkları ulusal rol, anayasal faydalar ve ülkelerinin siyasi yaşamlarına katılım sağladıklarını vurguladı.

Laşin İbrahim, adaylarla ilgili nihai bilgilerin tamamlanmasının ardından listelerin Göçmenlik Bakanlığı’na sunulacağını belirterek bakanlığın yurt dışındaki vatandaşlar için oylama mekanizmalarını ve kontrolleri sağlayacağını aktardı.

Mısır’da 300 Senato üyesinin üçte ikisi seçimle, geri kalanı ise cumhurbaşkanı tarafından atanıyor.

Mısırlı bakan açıklamasında, adayların nihai listesinin ve özgeçmişlerinin yanı sıra yurt dışında oy kullanan Mısırlılar için kontrollerin tamamlanmasının ardından isimlerin Göçmen Bakanlığı ile Ulusal Seçim Kurulu’nun resmi internet sitesinde yayınlanacağını söyledi. Bakan açıklamasında listelerin web sayfasından yayınlanmasının sebebinin yurt dışında oy kullanan vatandaşların adayların hangi bölgeden olduklarını seçebilmek olduğunu söyledi.

Senato, Şura Konseyi’nin kaldırılmasından 7 yıl sonra aktif oluyor. Beklenen senato; demokrasinin temel direklerini desteklemek, toplumsal barışı, toplumun temel direklerini, yüksek değer ve hakları, özgürlükleri ve kamu görevlerini destekleyerek demokratik sistemi derinleştirmek için hayata geçiriliyor. Ayrıca anayasa tarafından belirlenen birçok konuda uzmanlığına başvurulacak.

İkinci tur seçimler ise yurt dışında yaşayan Mısırlılar için 6 - 7 Eylül, yurt içinde yaşayan vatandaşlar için de 8 - 9 Eylül tarihlerinde düzenlenecek. Nihai seçim sonuçlarının 16 Eylül’de ilan edilmesi bekleniyor.


Editörün Seçimi

Multimedya