Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Irak’ta ‘ölüm makinesine’ karşı öfke iklimi hakim

Irak’ta ‘ölüm makinesine’ karşı öfke iklimi hakim

Çarşamba, 8 Temmuz, 2020 - 09:00
Haşimi’nin kardeşi tabutun başında ağlıyor (Reuters)
Bağdat/Fadıl en-Neşmi

Irak’ta güvenlik uzmanı Hişam el-Haşimi’nin ölümüne neden olan ‘ölüm makinesine’ karşı öfke iklimi hâkim. Başbakan Mustafa el-Kazimi, failleri bularak adalete teslim etme sözü verdi.

Haşimi, Pazartesi akşamı evine ulaştığında, silahlı kişiler suikast eylemi için iki motosikletle geldiler ve hiç kimse tarafından durdurulmadan olay yerinden ayrıldılar. Suikast sonrası, Iraklıların tabiriyle ‘devletsiz çeteler’ meselesi yeniden gündeme geldi. Bu tabir, devlet iradesi dışında faaliyet gösteren ve Ekim gösterilerinde aktivistlerin ölümünden sorumlu tutulan silahlı örgütler için kullanılıyor.

Ekim gösterilerinde onlarca aktivist evlerinin önünde kimliği belirsiz kişilerce düzenlenen suikastlara kurban gitti.

Irak’ta Haşimi suikastının ardından tüm gözler İran destekli Hizbullah Tugayları’na çevrildi. Zira Iraklı aktivist Maan Habib, daha önce Haşimi ile aralarında geçen diyalogda, Haşimi’nin kendisine, bir hafta önce “Hizbullah Tugayları beni ölümle tehdit etti” dediğini aktardı.

AFP’nin haberine göre, geçen yıl Eylül ayında protestolar başlamadan önce İran destekli silahlı gruplar internet üzerinden aralarında Haşimi’nin de bulunduğu 13 kişiyi ölümle tehdit etti.

Haberde, Ocak ayında İranlı General Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Muhendis’in ABD’nin hava saldırısında öldürülmesinden sonraki süreçte Haşimi’nin birkaç günlüğüne Irak’tan ayrıldığı belirtiliyor. Haşdi Şabi içindeki İran destekli Hizbullah Tugayları’nın o dönem ABD ve Irak’taki müttefiklerinden intikam alma tehditlerine dikkat çekiliyor. AFP’ye göre batılı hükümetlerle sıkı ilişkileri bulunan Haşimi muhtemel hedefler arasında yer alıyordu.

AFP’ye konuşan Haşimi ailesi, Haşimi’nin son olarak DEAŞ tarafından tehdit edildiğini söyledi. Haşimi’yi yakından tanıyan Iraklı araştırmacı Adil Bekvan, “Ekim’den bu yana kriterler değişti. Sanki İran destekli gruplarla mücadelede yeni bir çalışma üslubu ve dönüşüm yaşanıyor” ifadesini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya