Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, BMGK’nın Husi saldırılarını kınamasını memnuniyetle karşıladı

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, BMGK’nın Husi saldırılarını kınamasını memnuniyetle karşıladı

Çarşamba, 8 Temmuz, 2020 - 10:00
Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz Bakanlar Kurulu toplantısına video konferans aracılığıyla başkanlık etti (SPA)

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, video konferans aracılığıyla Kral Selman bin Abdulaziz bakanlığında dün toplandı.

Bakanlar Kurulu’nda, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) Husi milislerin Suudi Arabistan’a yönelik saldırılarını kınamasından duyulan memnuniyet ifade edilirken, Suriye krizinde tek çözümün siyasi çözüm olduğu bir kez daha vurgulandı.

Toplantıda, BMGK’nın BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in sunduğu İran ile ilgili raporu değerlendirmesi ele alındı.

BMGK’nın, Husi milislerin Suudi Arabistan topraklarını silahlı insansız hava araçları (SİHA) ve balistik füzelerle hedef almasını kınamasından duyulan memnuniyet dile getirildi.

Suudi Arabistan’ın, bölgeyi istikrara kavuşturmaya istekli olduğunun altı çizilirken, sınırlarının ihlaline ve ulusal güvenliğine zarar verilmesinin yanı sıra su geçişlerinin güvenliği ve küresel ekonominin İran’ın düşmanca eylemlerine maruz kalmasına hiçbir şekilde izin vermeyeceği bir kez daha ifade edildi.

Uluslararası toplumun İran’a karşı sağlam bir duruş sergilemesi gerektiği bir kez daha vurgulanırken, İran rejiminin silahlandırılmasını yasaklamaya devam etmek için gerekli adımların atılması ve İran'ın geliştirdiği nükleer ve balistik programların ciddi bir şekilde ele alınması çağrısında bulunuldu.

Toplantıda, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı vatandaşlar ve ülkede yaşayan yabancıların sağlığını korumak için gösterilen çabalar ve çeşitli bölgelerde genişletilmiş test çalışmaları hakkında bilgi alındı.

Kral Selman’ın imzaladığı Kraliyet kararnamesi ile koronavirüs salgınının ekonomik faaliyetler ve özel sektör üzerindeki etkilerini hafifletmek amacıyla bireyler, özel sektör kuruluşları ve yatırımcılara yönelik 142 inisiyatiften oluşan ve değeri 214 milyar riyali (58 milyon dolar) aşan hükümet girişimlerinin bir süre daha genişletilmesine yönelik karar ele alındı.

Suudi Arabistan'ın geçici Enformasyon Bakanı Macid el- Kasbi’ye göre toplantıda, Riyad’ın ‘Suriye ve Bölgenin Geleceğine Destek’ başlıklı 4. Brüksel Konferansı’nda ifade ettiği gibi Cenevre 1 süreci ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) 2254 sayılı kararına göre Suriye krizinin tek çözümünün siyasi bir çözüm olduğu bir kez daha vurgulandı.

Suudi Arabistan’ın, BM Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen’ın bu trajediyi durdurmak için bir çözüme ulaşma ve Anayasa Komitesi’nin çalışmalarına devam etmesi yönündeki tüm çabalarına destek vermeye devam edeceği belirtildi.

Suudi Arabistan’ın, Suriye Yüksek Müzakere Komitesi’nin (HNC) kurulmasına yol açan Riyad 1 ve Riyad 2 konferanslarına ev sahipliği yaptığı hatırlatılarak, Suudi Arabistan’ın ayrıca yüz binlerce kardeş Suriyeliyi topraklarında ağırlayarak, Suriye halkının acılarını hafifletmeye katkıda bulunduğuna dikkat çekildi. 

İran’ın bölgesel projesinin, Suriye’nin geleceği ve kimliği için büyük bir tehdit oluşturmaya devam ettiğini vurgulanırken, tüm terör örgütleriyle her şekilde savaşmanın önemi bir kez daha ifade edildi.

Geçtiğimiz günlerde, video-konferans yoluyla düzenlenen Çin-Arap Ülkeleri İşbirliği Forumu 9. Bakanlar Toplantısı'nda, Suudi Arabistan’ın ev sahipliğinde Arap-Çin zirvesinin düzenlenmesi konusunda alınan karardan duyulan memnuniyet ifade edildi.

Bakanlar Kurulu toplantısında, İsrail’in işgal altındaki Filistin devlet topraklarının herhangi bir bölümünü ilhak etme planlarının reddedildiği bir kez daha dile getirildi.

Suudi Arabistan’ın, Arakanlı Müslüman azınlığa yönelik insan hakları ihlallerini kınadığı vurgulanarak, Rakhine eyaletinde insani çalışmalar yönünden yaşanan zorluğa dikkat çekildi.

Riyad’ın Arakan meselesine öncelik verdiğinin altı çizilirken, Myanmar hükümetinden Arakanlılara yönelik yardımın güvenli bir şekilde güvenli bir şekilde erişimini sağlamasını, bu konuda BM ajansları ve ortaklarıyla tam bir işbirliği yapmasını ve bu yılın başlarında verilen Uluslararası Adalet Divanı kararının hükümlerine uymasını talep etti.

Bakanlar Kurulu toplantısında ülkenin iç işlerine ilişkin bazı kararlar da alındı.


Editörün Seçimi

Multimedya