Çin: ABD nükleer cephaneliğini seviyemize düşürmeden ABD ve Rusya ile müzakere yok

Çin: ABD nükleer cephaneliğini seviyemize düşürmeden ABD ve Rusya ile müzakere yok

Çarşamba, 8 Temmuz, 2020 - 11:45
Çin Dışişleri Bakanlığı Silah Kontrolü Departmanı Genel Direktörü Fu Cong (Reuters)
Pekin/Şarku’l Avsat

Çin Dışişleri Bakanlığı Silah Kontrolü Departmanı Genel Direktörü Fu Cong, Çin’in, ABD'nin nükleer cephaneliğini kendi seviyesine indirmesi koşuluyla, ABD ve Rusya ile beraber üçlü silah kontrol müzakerelerine katılmaktan ‘mutlu olacağını’ açıkladı.

Cong, bugün Pekin’de gazetecilere yaptığı açıklamada, Çin’in ABD ve Rusya ile beraber üçlü silah kontrol müzakerelerine katılmaktan mutlu olacağını dile getirerek, bunun için ABD’nin nükleer kapasitesini Çin seviyesine indirmesi gerektiğini söyledi.

Fu Cong, Çin, ABD’nin nükleer cephaneliğinin Çin’in sahip olduğundan yaklaşık 20 kat fazla olması nedeniyle Çin’in eski Soğuk Savaş Dönemi süper güçleriyle müzakereye katılmakla ilgilenmediğini belirtti.

Çinli yetkili, “Sizi temin ederim ki, eğer ABD cephaneliğini Çin’in seviyesine indirmeye hazır olursa, Çin ertesi gün müzakerelere katılmaktan memnun olacaktır. Ancak gerçekte bunun olmayacağını biliyoruz” dedi.

ABD, Şubat ayında sona erecek olan ABD ve Rusya arasındaki New START anlaşmasını genişletmek için Çin’i defalarca üçlü müzakerelere katılmaya çağırmıştı.


Editörün Seçimi

Multimedya