Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Hafter: Türkiye ekonomik krizle başa çıkmak için servetimizi kontrol etmeye çalışıyor

Hafter: Türkiye ekonomik krizle başa çıkmak için servetimizi kontrol etmeye çalışıyor

Çarşamba, 8 Temmuz, 2020 - 15:15
Halife Hafter (AP)

Libya Ulusal Ordusu (LUO) lideri Halife Hafter, Libya’nın “terör, hainler ve Libya’yı kontrol etmeye çalışarak varlıklarını tehdit eden taraflardan oluşan ‘üçlü şer’ ittifakı” ile karşı karşıya olduğunu iddia etti.

Hafter, Bingazi’nin doğusundaki Tokra şehrinde bulunan askeri okul öğrencilerinin mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada, “Türkiye şimdi batı bölgesinde üsler ve operasyon odaları kurmaya başladı. Türkiye subaylarını ve paralı askerlerini toprağımızda savaşmaya, savaş gemilerini ise kıyılarımıza gönderiyor. Ekonomik krizle başa çıkmak için halkımız ve ülkemizin servetini kontrol etmeye çalışıyor” diye konuştu.

Konuşmasında mücadelenin devam ettiğini söyleyen Hafter, “Dost ülkelerin ateşkes çağrılarına sıcak baksak da, düşmanın güçlendirilmesi için paralı askerler getirilmesiyle bunun istismar edilmesinden memnun olmayacağız. Onlar ülkemizden çıkana kadar şehitlerimizin kanını yerde koymayacağız. Kurtuluşa kadar savaşmaya devam edeceğiz” dedi.

Hafter, kardeş ülkeler olarak nitelendirdiği Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Mısır ile Türkiye’nin hedeflerinin farkına varan diğer dost ülkelere de övgüde bulundu.

Hafter’in bu konuşması, başkent Trablus’un 140 kilometre güneybatısında bulunan Vatiyye Hava Üssü’nün hava saldırı ile hedef alınmasının ardından geldi.

LUO, söz konusu saldırıyı üstlenirken, Hafter, Okba İbn Nafa Hava Üssü olarak bilinen stratejik Hava Üssü’ndeki Türkiye’ye ait hava savunma sistemlerinin imha edilmesinden bir gün sonra Bingazi’de üst düzey askeri yetkililer ile bir toplantı düzenledi.

Toplantıya ilişkin medyaya servis edilen fotoğraflarda, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin Sirte ve Cufra’nın ‘kırmızı çizgi’ olduğuna ilişkin ifadesine atıf ile Hafter’in elinde kırmızı bir kalem olduğu görüldü.


Editörün Seçimi

Multimedya