Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fas’ın Nador şehrinde DEAŞ yanlısı 4 kişilik terör hücresi çökertildi

Fas’ın Nador şehrinde DEAŞ yanlısı 4 kişilik terör hücresi çökertildi

Çarşamba, 8 Temmuz, 2020 - 16:15
DEAŞ yanlısı hücre üyelerinin ülkedeki hassas bölgeleri hedef alacak terör eylemleri gerçekleştirmeye karar verdiği öğrenildi (AP)

Fas İçişleri Bakanlığı, Nador şehri ve banliyösünde DEAŞ yanlısı 4 kişilik terör hücresinin çökertildiğini açıkladı.

Şarku’l Avsat’ın ulaştığı açıklamaya göre Bakanlık,  ülkenin güvenlik ve istikrarını hedefleyen terör şebekelerine karşı yürütülen operasyonlar kapsamında, Nador şehrinde DEAŞ ile bağlantılı 4 kişilik terör hücresinin çökertildiğini bildirdi.

Bakanlık,  Adli Araştırmalar Merkez Ofisi’nin aldığı istihbarat bilgileri ile hareket edip söz konusu terör hücresini çökermeyi başardığını belirterek, yakalanan ve aralarında bir DEAŞ unsurunun da yer aldığı hücre üyelerinin 21 ile 26 yaş aralığında olduğu bilgisini verdi.

Açıklamaya göre ön soruşturma neticesinde, DEAŞ yanlısı hücre üyelerinin ülkedeki hassas bölgeleri hedef alacak terör eylemleri gerçekleştirmeye karar verdiği tespit edildi.

Söz konusu unsurların, Fas ve İspanya güvenlik güçlerinin koordineli çalışması ile 4 Aralık 2019’da çökertilen terör hücresi ile bağlantılı olduğu da ifade edildi.

Rabat, 20 Mart’ta yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle ülkede olağanüstü hal ilan edilmesinden bu yana bir terör hücresinin çökertildiğini ilk kez açıkladı.

En son 2 Mart’ta, Sidi Süleyman şehrinde yaşları 23 ila 51 arasında değişen 4 kişiden oluşan DEAŞ yanlısı bir terör hücresinin çökertildiği bildirilmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya