Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Türk Deniz Kuvvetleri Libya açıklarında tatbikata hazırlanıyor

Türk Deniz Kuvvetleri Libya açıklarında tatbikata hazırlanıyor

Perşembe, 9 Temmuz, 2020 - 10:00
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İtalyan mevkidaşı Lorenzo Guerini ile dün bir araya geldi (AP)

Türk Deniz Kuvvetleri’nin, Libya açıklarındaki üç alanda büyük bir yapacağı tatbikata hazırlandığı duyurulurken askeri raporlar Cufra’ya yönelik operasyonun hazırlığına vurgu yapıyor. Öte yandan Türk ve Rus ordularının genelkurmay başkanları, Libya'daki son gelişmeleri görüştüler. Bu arada Rusya, Türkiye'yi Fayiz es-Serrac başkanlığındaki Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) ateşkesi kabul etmesi ve barış sürecine katılması için müdahale etme çağrısında bulundu.

Türk Deniz Kuvvetleri dün, herhangi bir tarih belirtmeden Libya açıklarında yapacağı tatbikat için NAVTEX ilan ederken tatbikatın gerçekleşeceği alanların adları Barbaros, Turgut Reis ve Çaka Bey olarak belirlendi. Türkiye'nin bölgede hava ve deniz yollarını kontrol etme yeteneğini ortaya koymayı hedeflediği tatbikata 17 savaş uçağı ve 8 gemi katılacak.

Tatbikat duyurusu, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Adnan Özbal'ın geçtiğimiz hafta Libya’nın başkenti Trablus’a yaptığı ziyaretin ve ardından Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in Akdeniz'in ortasında Libya açıklarındaki TCG Giresun savaş gemisini ziyaretleri sonrası yapıldı. Gemide görevli Türk askerleriyle bir araya gelen Milli Savunma Bakanı Akar ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Libya'yı ve Libyalıları asla terk etmeyeceğini vurguladı. Akar, Türkiye'nin Akdeniz, Kara Deniz ve Ege Denizi’ni kapsayan bir terim olan ‘mavi vatanın’ çıkarlarını korumaya hazır olduğunun altını çizdi.

Askeri işlerde uzman ‘Bulgarian Military’ adlı internet sitesi Türkiye’nin önümüzdeki günlerde Cufra’daki hava üssüne hava saldırıları yapabileceğini öne sürdü. Site, internette yayınlanan Türk F-16 savaş uçaklarının yakıt ikmali yaptıkları tatbikatlarla ilgili videoların bu şüpheleri güçlendiğini belirtti.

Sitedeki askeri uzman Yuri Lyamin tarafından hazırlanan haberde Libya’da tansiyonun özellikle UMH ve Türk ordusu tarafından kontrol edilen Vatiyye Hava Üssü'ndeki Hawk uçaksavar füze sistemlerinin imha edilmesinin ardından daha da yükseldiği vurgulanırken Türkiye'nin büyük F-16 savaş uçağı filosunu Cufra’daki hava üssünü bombalamak için kullanabileceği belirtildi.

Öte yandan Türkiye Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Libya'daki Vatiyye Hava Üssü’ndeki hava savunma sistemini hedef alan saldırı ‘yasal bir ihlal’ olarak nitelendirilirken Türkiye’nin UMH’ye verdiği destek bir kez daha vurgulandı.

Bir başka gelişmede Türk Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler, Rus mevkidaşı Orgeneral Valery Gerasimov ile dün bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Güler ve Geresimov görüşmesinde Libya'daki son gelişmeler ele alındı. Bu görüşme öncesinde Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya ve Türkiye'nin Libya'da bir an önce ateşkes ilan edilmesi için çalıştıklarını açıklamıştı. Mareşal Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu’nun (LUO) ateşkes çağrısı yapılan bir belgeyi imzalamaya hazır olduğunu söyleyen Lavrov, Türkiye'nin de UMH’yi bu belgeyi imzalamaya ikna etmesini umduğunu belirtti.

Diğer yandan Milli Savunma Bakanı Akar, İtalyan mevkidaşı Lorenzo Guerini ile Ankara'da bir araya geldi. İki bakan yaptıkları görüşmede, Libya ve Doğu Akdeniz'deki son gelişmelere değindiler.

Görüşmenin ardından açıklamada bulunan Akar, “İki ülkenin her alanda, özellikle de savunma ve güvenlik alanında, hem sivil hem askeri kesimde yapacağı etkin iş birliğinin sadece ülkelerimiz için değil, aynı zamanda tüm bölge için de çok önemli yararlar sağlayacağına inandığımızı burada belirtmek istiyorum. Birçok konuda ortak ve benzer görüşleri paylaştığımızı da memnuniyetle müşahede ettik” ifadelerini kullandı.

İtalya Savunma Bakanı Guerini ise görüşme sonrası yaptığı açıklamada, “İstikrar gerektiren birçok konudan da bahsettik. Özellikle Libya konusunda, Libya'nın barışa ermesi için siyasi bir çözümü üretmemiz gerekliliği üzerinde yine mutabık kaldık. Doğu Akdeniz konusunda da aynı şekilde vizyonumuzu ve hangi sorumlulukları alacağımızı da paylaştık” şeklinde konuştu.


Editörün Seçimi

Multimedya