Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BM’den maske ve tıbbi ürün kaçakçılığına karşı uyarı

BM’den maske ve tıbbi ürün kaçakçılığına karşı uyarı

Perşembe, 9 Temmuz, 2020 - 10:30
Massachusetts’te koruyucu maske satan bir dükkan (Reuters) 

Birleşmiş Milletler dün yaptığı açıklamada maske, sterilizasyon malzemeleri gibi koronavirüse karşı kullanılan koruyucu ürünlerin, kullananlar için tehdit oluşturabilecek şekilde düşük kaliteli veya sahte olanların ticaretinin ve kaçakçılığının arttığı konusunda uyardı.

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi'nin (UNODC) raporu, organize suç örgütlerinin koronavirüse ilişkin korku ve endişeleri bir fırsat olarak kullandığını, bu malzemelere talebin artmasi ve miktarın az olması nedeniyle riskli ticaretinin ve kaçakçılığının da arttığını bildirdi. AFP’nin aktardığı habere göre raporda gelecek dönemde virüse karşı aşı geliştirildiği taktirde  bunların da sahtesinin satılabileceği ifadesi yer aldı.

UNODC Başkanı Ghada Wali açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Sağlık ve yaşam risk altında. Suçlular halkın endişesini ve kişisel koruma kitleri ve ilaçlara yönelik artan talebi fırsat olarak kullanıyor. Organize suç örgütleri şu anda ağırlıklı olarak düşük kaliteli ve sahte tıbbi cihazlar satmak için ülkelerdeki yasal boşlukları kullanıyorlar. 90 ülke geçen mart ayında Interpol tarafından koordine edilen ve uyuşturucu ve tıbbi malzemelerdeki yasadışı trafiği hedefleyen bir operasyon başlattı. Operasyon, dünya çapında 121 kişinin tutuklanmasına, sağlık koşullarını karşılamayan maskelerin ve 14 milyon dolardan fazla miktarın ele geçirilmesini sağladı.

Interpol, 2018’de gerçekleştirdiği benzer bir operasyona kıyasla ele geçirilen ruhsatsız anti-viral ilaçlarda yüzde 18'lik bir artış ve bazı ülkeler tarafından koronavirüs tedavisinde kullanılan ve sıtma ilacı olan ruhsatsız klorokin ilaçlarında yüzde 100'lük bir artış izledi. BM Ofisi, uluslararası işbirliğinin güçlendirilmesi, yasal çerçevelerin iyileştirilmesi, cezaların  sıkılaştırılması ve tıbbi ürünler sektöründeki çalışanlar için daha etkili bir eğitim verilmesi çağrısında bulundu. Bir ön değerlendirme olan rapor, UNODC tarafından üye devletlerin  kendisine verdiği cevaplara ve özel kanallarına, ayrıca özel kurum ve kuruluşlar tarafından yayınlanan medya veya raporlardan toplanan bilgilere dayanıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya